31letý Čech zakládá vlastní daňový ráj a můžete platit mizivé daně

Má 31 let, narodil se v České republice a dostal šílený nápad – založit vlastní daňový ráj, zemi, kde nemusíte bydlet, ale budete platit mizivé daně. Zdá se vám to skutečně šílené? Právě šílenost je rysem úspěšných lidí. Vydávají se cestou, kterou nikdo nikdy nešel. Nicméně tato cesta je šílená pouze do doby, než se ukáže jako úspěšná.

vit jedlicka

Vít Jedlička, zakladatel Liberlandu

Na planetě pevná plocha zaujímá 149,4 milionů kilometrů čtverečních. Přestože většina pevniny někomu patří, existuje i půda, kterou nikdo nevlastní. Buď ji ještě nikdo neobjevil, nebo o ni nikdo nemá zájem. Co se s takovou půdou děje?

Jednatřicetiletý Vít Jedlička vzal do jedné ruky atlas světa, do druhé registru pozemků. Na poloze 45°46’N 18°52’E našel volnou oblast, která nepatří do vlastnictví žádného státu. A právě v této lokalitě vyhlásil tento Čech vlastní nezávislou republiku. Je to podle vás romantické? Šílené? Ani jedno. Vít Jedlička je finanční analytik, což je odpověď na všechno. Má to skutečně promyšlené.

danovy raj

Poloha volné oblasti.

Za pozemek se neplatí, není komu

Volnou oblast našel Jedlička mezi Chorvatskem a Srbskem. Území o rozloze sedm kilometrů čtverečních je terra nillius, což v překladu znamená z římského práva území nikoho. A Jedlička se chytil jedinečné šance. Sepsal prohlášení o nezávislosti a nikomu nemusel platit za obsazení této půdy, protože tato pevnina nikomu nepatří.

Vít Jedlička do svého nového státu Liberland přijímá žádosti o občanství. Nemusíte se stěhovat někam k Dunaji, ale můžete se stát občanem tohoto státu. A jaký to má smysl? To prozradíme v následujících řádcích.

liberland

Vlajka nového státu

Jedlička neusiluje o to, aby v jeho státu fyzicky lidé bydleli. Jemu jde pouze o jejich přihlášení. Můžeme to porovnat k virtuálním sídlům. Na jedné adrese může být oficiálně nahlášeno více firem, i když objekt nepojímá tolik kanceláří. A Jedlička tak vytvoří virtuální stát. Nebude zde budovat domy, nemocnice, policejní stanici, hasiče a podobně. Pouze natáhne elektřinu, vybuduje zde solární elektrárnu a postaví stožár pro příjem internetu.

 „Peníze téměř nebudeme potřebovat. Ani české občanství si neruším. Chci místo daňového pekla v České republice daňový ráj,“ uvedl Vít Jedlička.

vit jedlicka liberland

Vít Jedlička s vlajkou jeho státu

Zdroj / Foto: Time / Facebook

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru