Dnes vyšlo 15 článků

30 věcí, které o YouTube nevíte

30 věcí, které o YouTube nevíte

Kolik z vás navštěvuje YouTube denně? A víte vůbec, kdy vznikl? Že začínal v garáži? Že byl jen zkopírovaným nápadem? Že pomáhá policii? Že platil hezké holky, aby se na něj natáčely?

1. Založení

YouTube založili Chad Hurley, Steven Chen a Jawed Karim – bývalí zaměstnanci PayPalu. Doménu zaregistrovali v únoru 2005 a v prosinci téhož roku byl oficiálně spuštěn.

2. Brzký prodej

V říjnu 2006 koupil YouTube za 1,65 miliardy dolarů Google. Hurley dostal 334 milionů dolarů, Chen 310 milionů dolarů a Karim 66 milionů dolarů.

3. První návštěvníci

Během měsíce po svém založení si YouTube získal 3 miliony návštěvníků. Po třech měsících se číslo ještě ztrojnásobilo, během roku měl přes 38 milionů návštěvníků.

4. Vyhledávač

YouTube je druhý největší vyhledávač na světě! Ano, uhodli jste, na prvním místě je Google. Ale kam se hrabou takový Bing nebo Yahoo!

5. Převažují muži

56 % lidí, kteří sledují YouTube, jsou muži. Většina diváků je ve věku 12 – 17 let.

6. Odkud vzešlo jméno

Název „YouTube“ a motto „Broadcast Yourself“ odráží vizi zakladatelů, že může web zdarma používat každý.

7. YouTube se učí ve školách

Stal se takovým fenoménem, že se o něm dokonce vyučuje ve školách. V roce 2007 nabízela Pitzerova univerzita v Kalifornii kurz nazvaný „Learning from YouTube“. Učitel na něm nabádal studenty, aby přemýšleli o tom, jaké má YouTube postavení v naší společnosti.

8. Pomáhá dopadat zločince

V květnu 2008 policie v Los Angeles zatkla výtržníka, který rád sprejoval graffiti. Ještě radši si ale svá noční dobrodružství natáčel a umísťoval je na YouTube. Právě to pomohlo ho dopadnout.

9. Nebyl první

Úplně první webovou stránkou pro sdílení videí byl web ShareYourWorld.com (dnes už neexistuje). Byl spuštěn už v roce 1997, nicméně tehdy ještě neexistovaly dost dobré technologie pro nahrávání videa, uploadování na internet a sledování, a tak se neujal.

10. První milion

Prvním videem, které dosáhlo milionu zhlédnutí, byla v roce 2005 reklama Nike s Ronaldinhem.

11. Má své poslání

Hurley, jeden ze spoluzakladatelů, v roce 2007 vysvětlil, že cílem YouTube je pobavit, informovat a posílit svět prostřednictvím videa.

12. Prodělával

V roce 2006, když byl YouTube prodán, prodělával. Google ale viděl jeho obrovský potenciál.

13. Statisíce let

Každý měsíc je na YouTube zhlédnuto přes 4 miliardy hodin videa – to dělá něco přes 450 000 let. A každou sekundu je po celém světě sledováno 46 296 videí.

14. Technologie

Full HD videa jsou na YouTube dostupná od listopadu 2009.

15. V čem tkví úspěch

Co dělá YouTube videa virálními není přesně jasné, ale vypadá to na humor a emoce.

16. Tune In Hook Up

Původní verze YouTube byla nazývána Tune In Hook Up a měla se soustředit na konkrétní typ videa. Jenže se ani nedokázali dohodnout na jaký, a tak došlo k tomu, že na něm dnes najdete opravdu všechno.

17. Taky začali v garáži

I YouTube začal v garáži. V roce 2006 už se však pánové přestěhovali do kancelářských prostor nad pizzerií v Kalifornii. Tehdy také najali první zaměstnance – bylo jich asi dvacet. Hurely byl generálním ředitelem, Chen technickým ředitelem a Karim poradcem.

18. Lákal uživatele na holky

V dávných dobách YouTube naíbzel sto dolarů atraktivním dívkám, které nahrály deset a více videí. Bohužel jim ale na nabídku žádná dívka neodpověděla.

19. Proč se mu tak daří

Vědci míní, že úspěch YouTube tkví ve čtyřech klíčových vlastnostech: 1. doporučení dalších videí, která vidíte po straně, 2. možnost sdílení videí, 3. komentáře, 4. možnost vložení videa do stránky.

20. Doma je v USA

Většina YouTube uživatelů (přes 70 procent) pochází z USA.

21. YouTube vymysleli na večírku

Podle jednoho příběhu myšlenka na YouTube vznikla, když Chen a Hurley chtěli sdílet s přáteli fotky z večírku. Jiná story zase tvrdí, že byli všichni tři spoluzakladatelé na večírku a přemýšleli o tom, jak těžké bylo dopátrat se videí tsunami v jihovýchodní Asii z roku 2004.

22. První video

První video nahrané na YouTube se jmenovalo „Me at the Zoo“ a zobrazovalo Karima mluvícího o chobotech slonů. První slova na YouTube tedy zněla: „No dobře, tak jsme před slony.“ Bylo nahráno 23. dubna 2005 a mělo jen 20 sekund. Získalo 11 milionů zhlédnutí a přes 80 000 komentářů.

23. Fenomenální Gangnam Style

Gangnam Style není jen videem, které má nejvíce zhlédnutí, ale má také nejvíce lajků.

24. Utube.com

Doména YouTube.com byla zaregistrována v roce 2005, existovala ovšem ještě jedna podobná doména. Nesla název Utube.com a patřila společnosti Universal Tube & Rollform Equipment in Ohio. Tahle společnost byla docela ohromená návštěvníky, kteří chtěli na YouTube, ale špatně to napsali. Nyní má Utube novou doménu UtubeOnline.com.

25. Apríl

Jistě si vybavujete pár povedených aprílových žertíků. YouTube nám je připravuje už od roku 2008.

26. YouTube na Twitteru

Za minutu je publikováno průměrně 400 tweetů, které obsahují odkaz na YouTube.

27. Nejdelší video

Nejdelší video na YouTube má 571 hodin, 1 minutu a 41 sekund. Je to slideshow Jonathana Harchicka (tvůrce videa) z jeho cesty do Chile v roce 2009.

28. Autorská práva

Existuje program, který na YouTube detekuje duplicitní obsah, aby zabránil porušování autorských práv. A tenhle program každý den projde přes 100 let videa!

29. Nejvíc disliků

Nejvíc disliků má na YouTube video Friday od Rebeccy Black. Na druhém místě je Justin Bieber se svým songem Baby.

30. Obrovské množství dat

Během jednoho dne prý YouTube odešle takové množství dat, které se rovná 75 miliardám odeslaných emailů.

Zdroje: Randomhistory, Jeff Bullas

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru