3 tipy na nejlepší programy pro přehrávání videa, který je nejlepší?

3 tipy na nejlepší programy pro přehrávání videa, který je nejlepší?

Programů na přehrávání souborů s multimediální obsahem existuje celá řada. My se však v tomto článku zaměříme trochu konkrétněji na programy určené speciálně pro přehrávání video souborů. Pojďme tedy na to…

Pro začátek je potřeba říct, že přehrávání video souborů je jedna z nejdůležitějších činností, kterou člověk na svém PC dělá. I v této oblasti se nachází mnoho programů, které nám tuto funkci poskytují. My se však pokusíme uvést pouze ty nejlepší nebo nejpoužívanější z nich.

Windows Media Player

Jelikož naprostá většina populace užívá na svém počítači jako primární operační systém MS Windows, zaměříme se právě na něj. A v tom případě nesmíme opomenout toho hlavního zástupce s gigantické stáje Microsoft, totiž Windows Media Player.

Hned na začátek musím uvést, že se nejedná o zrovna ideální produkt, který by se měl stát primárním přehrávačem multimediálního obsahu. Jeho vzhled se drží nastavené linie operačního sytému, což samozřejmě není na škodu, ale nejdůležitější vlastností je schopnost přehrávání multimediálního obsahu, že? A právě tam už WMP trochu pokulhává… Nejen, že je až nadmíru náročný, ale ani možnostmi a množství funkcí nepatří mezi přeborníky, naopak.

Často se také může stát, že prostě nebude schopen přehrát video formátu DivX/XviD, protože nebude moci sehnat kodeky. To by se skutečně stávat nemělo. A to radši ani nemluvím o podpoře titulků.

Windows Media Player

KMPlayer

Tento program patří mezi to nejlepší, co je možné v oblasti přehrávání multimediálních souborů sehnat. Jedná se o naprosto všestranný přehrávač, který přehrává hudební data stejně jako video. Navíc podporuje i další relativně netradiční formáty, jako jsou třeba soubory typu 3GP, FLV, MOV, SWF apod.

Všechny potřebné kodeky se stahují během instalace, osobně jsem snad ještě nezažil situaci, že bych nějaký video obsah s tímto programem nemohl přehrát, je opravdu vysoce kvalitní a výkonný. Patří rovněž mezi paměťově nenáročné, takže není problém ho plynule provozovat snad na jakémkoliv PC, nepočítaje samozřejmě staré a vyřazené “křápy”.

Možností nastavení obsahuje více než dost, i zkušený člověk může být překvapen, co všechno tento zcela ZDARMA dostupný program umí. Počítá se do toho samozřejmě i práce s titulky, které KMPlayer načítá automaticky, shodují-li se s názvem přehrávaného video souboru. Ty pak můžeme snadno formátovat (měnit velikost písma, font písma, tučné apod.), ale i přečasovávat, posouvat během filmu. Plná podpora českého jazyka je samozřejmostí.

The KMPlayer

VLC Media Player

Třetím softwarem, který si v rámci tohoto článku uvedeme, je multiplatformní VLC Media Player. Jeho použití je tedy nativně možné jak na počítačích osazených operačním systémem Windows, tak i na dalších alternativách, mezi které patří například Linux, BSD, ale i Mac OS.

Jako předchozí uvedený přehrávač, také VLC umožňuje nastavení mnoha funkcí, ale náš bude bezpochyby zajímat podpora přehrávání včetně titulků. A v těchto aspektech si vede více než dobře. Možností nastavení sice tolik nemá, ale kodeky stahuje automaticky, a také se mi ještě nestalo, že bych s jeho pomocí nemohl přehrát nějaký i netradiční formát.

V oblasti nastavení titulků nemá tolik možností, jako KMPlayer, ale pro běžné použití bohatě vystačí. Český jazyk je také plně podporován. VLC Media Player je kategorizován jako “free and open source”, takže je také ZDARMA a navíc s otevřeným zdrojovým kódem.

VLC

Loosera známe, ale vybrat vítěze je těžší

Z těchto tří zástupců se asi jasně na třetím a to i posledním místě umístil Windows Media Player, prohrává na více frontách. Určit vítěze je však obtížné, protože KMPlayer  i VLC si vedou více než dobře.

Pro uživatele OS Windows bych volbu nechal na každém. Každý má trochu jinak rozmístěné ovládání a jiný design, funkčností jsou na tom zhruba stejně. Pro uživatele OS Linux, Mac OS, případně nějaké další alternativy bych asi jasně volil VLC Media Player. Bude mít téměř 100% jistotu, že mu tam bude fungovat se vším potřebným.

Poznámka redaktora: Osobně užívám spíše VLC, protože pracuji jak s OS Windows, tak s OS Linux, takže tam mám shodné ovládání, nemusím měnit návyky. A VLC Media Player užívám i k přehrávání veškeré hudby, není třeba instalovat další přehrávače a podobné aplikace.

Komentáře

Nahoru