Tisková zpráva: 3 nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí při založení firmy

Rozjezd vlastního byznysu představuje pro většinu začínajících podnikatelů velký krok do neznáma. Nejenže si musí nastudovat celý proces toho, jak založit s.r.o. – na seznamu mají spoustu dalších úkolů. Například o sobě musí dát vědět novým zákazníkům, zajistit potřebnou byrokracii a zároveň pracovat na vývoji svého produktu či služby.

Právě kvůli velkému množství úkolů se spousta začínajících při založení firmy dopouští chyb, které těm zaběhlým připadají triviální. Jaké to jsou? Pojďme si trojici nejčastějších pochybení popsat, abyste se jim při zakládání vaší firmy mohli úspěšně vyhnout!

1. Podceňují administrativu

Nebudeme vám nic nalhávat – založení i správa s.r.o. je administrativně složitá, nebo alespoň výrazně složitější než podnikání jako OSVČ. Běžně se stává, že začínající podnikatelé investují spoustu energie do vývoje a uvedení produktu na trh, ale zanedbávají administrativní úkony spojené se založením a vedením nové společnosti. 

Každý majitel firmy musí být připraven zvládnout záležitosti, jako je:

  • účetnictví a mzdová agenda, 
  • nábor a řízení zaměstnanců,
  • udržování vztahů se zákazníky i případnými dodavateli. 

Jestliže některé z těchto úkolů nezvládáte, měli byste najít ty správné lidi, kterým je delegujete. V první řadě si tím uvolníte prostor, abyste mohli dělat to, kvůli čemu jste s podnikáním vůbec začali. 

Když navíc najdete skutečné profesionály v daném oboru, vyhnete se dalším zbytečným chybám, které byste se kvůli své neznalosti mohli napáchat. Určitě nechcete řešit potíže s finančním úřadem nebo nedostatečně kvalifikovanými zaměstnanci. Když však budete správně delegovat, můžete se jim snadno vyhnout.

2. Mají oficiální sídlo na domácí adrese

V tomto případě se nejedná vyloženě o chybu. Není nic špatného na tom, když si v úplných začátcích podnikání „hodíte“ sídlo firmy k sobě domů. Jenže jakmile svůj podnik začnete prezentovat světu, adresa na sídlišti nebo v satelitním městečku téměř uprostřed ničeho nebude vyvolávat zrovna profesionální dojem.

Řešením může pronájem virtuálního sídla. Adresa, která zákazníka zavede do centra Prahy, Brna či jiného většího města, bude působit opravdu reprezentativně – obzvlášť v případě, že se chystáte obchodovat se zahraničím. Sídlo přitom nemusíte navštěvovat ani nijak využívat. Většina poskytovatelů virtuálních sídel vám dokonce přepošle i případnou poštu.

3. Podceňují finanční riziko podnikání

Jak už jsme zmínili v úvodu, rozjezd podnikání vždy představuje určitý krok do neznáma – každý byznys má svá finanční rizika, která se nevyplácí podceňovat. Ať už máte investora, kterému se musíte zodpovídat, nebo do jste do startupu investovali skoro celé své úspory, vždy můžete hned od začátku hodně ztratit. 

Jak tomu zabránit? Štěstí rozhodně přeje připraveným. Určitě tedy neuděláte krok vedle, když investujete podstatnou část svého času do důkladného průzkumu trhu, na který se chystáte vstoupit. Díky tomu budete schopni plánovat jednotlivé kroky na základě reálných dat, a tím pádem se vyhnete zbytečným omylům.

Nikdo se nevyžívá v tom, že by přemýšlel nad možnými podnikatelskými neúspěchy. Pokud ale nechcete hned v začátcích čelit výrazným ztrátám, měli byste k založení i vedení firmy přistupovat realisticky

Základem úspěšného rozjezdu podnikání je skálopevný podnikatelský plán, který bude obsahovat i nouzová řešení pro případ, že věci nepůjdou podle plánu. Díky tomu budete jasně vědět, jakým směrem se vydat, ať už zrovna budete čelit krizi nebo si užívat stabilního růstu tržeb.

Komentáře

Nahoru