3 hackeři, po kterých touží FBI

Hackeři jsou dnes rozšíření po celém světě – nedávno jsme dokonce psali o tom, kde si svého hackera můžete najmout a kolik vás bude stát. Je to takový fenomén, že se hackovat snaží často i malé děti. Pro ně je to hra, „opravdoví“ hackeři ovšem dokáží způsobit opravdové problémy. A navzdory zatykačům zůstávají stále nedopadeni.

wanted_by

Vypátrali jsme pro vás tři hackery, které by FBI opravdu chtěla dostat. Zaměřili jsme se přitom na takové, jejichž nalezením byste si trochu vydělali. Takže nastudujte fotky a hurá do pátrání.

Evžen Michajlovič Bogačev

evzen_bogacev

Nejhledanějším hackerem, po kterém touží FBI, je Evžen Bogačev. A pro jeho hledání mají dobrý důvod.

Co provedl?

Rus je duchovním otcem a vývojářem škodlivého softwaru GameOver Zeus, který infikoval přes půl milionu počítačů po celém světě. Kradl pomocí něj čísla k bankovním účtům, hesla a další osobní údaje. Jeho komplicovi navíc rozesílali emaily, které vedly na phishingové stránky. Bogačev si takhle podle všeho přišel asi na 100 milionů dolarů, které ukradl především z účtů.

Co o něm víme?

Na internetu je známý pod přezdívkami lucky12345 nebo slavik. Měří asi 175 cm, váží 82 kilo, je mu 31 let. Většinou má oholenou hlavu a naposledy byl viděn v ruském městě Anapa. Je to pobřežní město, a tak se předpokládá, že se lodí po Černém moři mohl dostat pryč. Vlastní také nemovitost v ruském Krasnodaru.

Kolik si vyděláte jeho dopadením?

Spojené státy nabízí odměnu 3 miliony dolarů za informaci, která by vedla k jeho dopadení.

Aleksej Belan

alexey

Aleksej Belan pochází z Litvy a je hledaný kvůli hacknutí tří společností sídlících v USA, ke kterým mělo dojít mezi lednem 2012 a dubnem 2013.

Co provedl?

Dostal se do počítačových sítí tří důležitých společností v Nevadě a Kalifornii, ukradl data z jejich databází a posílal si je na vlastní server. Údajně ukradl uživatelská data a zašifrovaná hesla účtů. Potom na černém trhu obsáhlé databáze údajů prodal.

Co o něm víme?

Měří kolem 180 cm, váží 80 kilo a bude mu 28. Má ruský pas a mluví rusky, pravděpodobně vycestoval někam do Ruska, Řecka, na Maledivy nebo do Thajska. Naposledy byl vidět právě v Řecku. Může mít brýle a vlasy si barví na červeno nebo na blond.

Kolik si vyděláte jeho dopadením?

FBI za informaci vedoucí k jeho zatčení nabízí odměnu ve výši 100 000 dolarů. 

Farhan Ul Arshad

farhan

Tenhle schopný chlápek za čtyři roky spáchal škody za miliony dolarů. Přiživil se přitom na jednotlivcích, podnicích i vládách celého světa.

Co provedl?

Narušil několik počítačových systémů a způsobil škody přesahující 50 milionů dolarů. Poškodil nic netušící vládní subjekty, jednotlivce, ale také společnosti (například velké telekomunikační firmy ve Spojených státech i zahraničí). Do svého projektu si přizval hodně společníků z Pákistánu, Filipín, Saúdské Arábie, Švýcarska, Španělska, Itálie, Singapuru, Malajsie atd.

Co o něm víme?

Měří 177 cm, váží 77 kg, v červenci mu bude 42 let. Pochází z Pákistánu, ale naposledy byl viděn v Malajsii. Předpokládá se, že je buď tam, nebo odcestoval do Spojených arabských emirátů, Kanady, Německa, Velká Británie nebo zpět do Pákistánu. Mluví anglicky a urdštinou, která se používá v Pákistánu.

Kolik si vyděláte jeho dopadením?

FBI nabízí 50 tisíc dolarů.

Troufnete si? Dali jsme vám tip i na to, kde se mohou nebezpeční hackeři skrývat, tak sbalte kufry a nezapomeňte, že kdo hledá, najde!

Zdroje: FBI, ESET

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru