Dnes vyšlo 15 článků

Textilie vyrobené z hedvábného vlákna jsou běžné po celém světě, zejména v Číně, kde výroba hedvábí začala. Oděvy vyrobené z hedvábí jsou obzvláště oblíbené kvůli své struktuře. Hedvábné vlákno lze získat z několika druhů hmyzu, ale nejoblíbenější je bourec morušový. Důležité je poznamenat, že vlákno je produkováno pouze larvami hmyzu. Hedvábí lze také získat z jiného hmyzu, jako jsou vosy, včely, mravenci, brouci, mouchy a blechy.

Hedvábný pavilon zkoumá vztah mezi digitální a biologickou výrobou na produktových a architektonických měřítcích. Primární konstrukce byla vytvořena z 26 polygonálních panelů vyrobených z hedvábných nití kladených CNC (počítačově řízeným) strojem. Celková geometrie pavilonu, inspirovaná schopností bource morušového generovat 3D kokon z jediného vícevlastnostního hedvábného vlákna (1 km dlouhého), byla vytvořena pomocí algoritmu, který přiřazuje jedno souvislé vlákno napříč záplatami poskytujícími různé stupně hustoty.

Celkové kolísání hustoty bylo ovlivněno samotným bourcem morušovým, který byl nasazen jako biologická „tiskárna“ při vytváření sekundární struktury. Roj 6 500 bourců morušového byl umístěn na spodním okraji lešení spřádajícího ploché netkané hedvábné záplaty, které lokálně zpevňovaly mezery napříč CNC nanášenými hedvábnými vlákny. Po zakuklení bource morušového byly odstraněny. Výsledné můry mohou produkovat 1,5 milionu vajíček s potenciálem postavit až 250 dalších pavilonů.

Paralelní základní výzkum zkoumal použití bource morušového jako entit, které mohou „vypočítat“ materiální organizaci na základě externích výkonnostních kritérií. Konkrétně zkoumali tvorbu netkaných vláknitých struktur generovaných bourcemi morušového jako výpočetní schéma pro určení tvarové a materiálové optimalizace povrchových struktur na bázi vláken.

Bylo zjištěno, že bourci morušoví migrují do tmavších a hustších oblastí, ovlivněných prostorovými a okolními podmínkami včetně geometrické hustoty a také změn přirozeného světla a tepla. Požadované světelné efekty informovaly o variacích v organizaci materiálu po celé ploše struktury. Sezónní diagram sluneční dráhy mapující sluneční trajektorie ve vesmíru určoval umístění, velikost a hustotu otvorů ve struktuře, aby se zachytily paprsky přirozeného světla vstupující do pavilonu z jižní a východní výšky. Centrální okulus je umístěn proti východní nadmořské výšce a může být použit jako sluneční hodiny.

Zdroj, foto: dezeen.com

 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru