20 tisíc rakouských uživatelů podalo žalobu na Facebook

V současné době největší sociální síť čelí mnoha problémům. Rakouský vrchní soud před pár dny rozhodl, že hromadná žaloba na americkou společnost Facebook je oprávněná.

Pod vedením rakouského právníka Maxe Schremse zažalovalo celkem dvacet tisíc uživatelů (včetně některých českých účastníků) sociální síť kvůli porušování ochrany soukromí. Ačkoliv zemský soud žalobu v červenci letošního roku odmítl, soud vyšší instance ve Vídni vyšel žalobcům vstříc.

FacebookSearch

Rakouský právník, který podporoval žalobce, uvádí, že největší sociální síť uschovává osobní data, přestože uživatelé požádali o jejich smazání. Současně Facebook ukládá osobní data o lidech, kteří se ani do sociální sítě nikdy neregistrovali.

Právník se také domnívá, že Facebook spolupracuje s americkou Národní agenturou pro bezpečnost (NSA), které poskytuje své databáze s osobními informacemi uživatelů. Mezi žalobci se nachází uživatelé z mnoha zemí, přičemž nechybí ani čeští uživatelé. Právník požaduje pro každého uživatele, který se zúčastnil žaloby, odškodné ve výši 500 eur na osobu (13 500 Kč)

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru