20% středoškoláků z EU téměř nikdy nepoužilo ve škole počítač

20% středoškoláků z EU téměř nikdy nepoužilo ve škole počítač

Nejnovější průzkum Evropské unie o informačních a komunikačních technologiích ve školách zjistil, že šokujících 20% studentů středních škol nikdy nebo téměř nikdy nepoužilo počítač ve škole!

Ve svém dnešním projevu k prezentaci průzkumu uvedla Neelie Kroesová z digitální agendy pro EU, že by byla velmi reálná potřeba zvyšování IT dovedností pro učitele. „ICT dovednosti a odborné přípravy musí být k dispozici všem studentům a učitelům a nejen těm několika málo šťastlivcům,“ řekla. Zlepšování v ICT je pro učitele zřídkakdy povinné, takže většina z nich je nucena využít pro zlepšení svých dovedností v této oblasti svůj vlastní čas.

Úroveň jednotlivých států

Průzkum, který se koná každých pět let, zjistil, že i když se počítačová čísla od roku 2006 zdvojnásobila – díky notebookům, tabletům a netbookům, které v mnoha školách nahrazují stolní počítače, stále existují obrovské rozdíly mezi skandinávskými a severskými zeměmi (nejlepší vybavení) a zeměmi jako Polsko, Rumunsko, Itálie, Řecko, Maďarsko a dokonce i Slovensko.

Pouze 25% z devítiletých škol v EU je digitálně vybaveno odpovídajícími zařízením, rychlým připojením (10Mb/s a více), emailem pro studenty a učitele, lokální sítí a virtuálním výukovým prostředím.

Co s tím

Zpráva doporučuje větší investice do vzdělávání učitelů, například prostřednictvím MOOC (Masivní otevřené online kurzy), kstejně jako vytvoření koordinačních míst v oblasti ICT. EU by tak měla zpracovat rozdíly ve výuce informačních a komunikačních technologií mezi zeměmi, podporovat projekty v oblasti nových přístupů k výuce prostřednictvím digitálních technologií a pravidelně sledovat pokrok ve využívání těchto technologií.

Zdroj: pcworld.com

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru