Tisková zpráva: 20 % Čechů neušetří z platu vůbec nic

Finanční rezervy českých domácností jsou příliš nízké, při výpadku příjmu se do finančních problémů dostane drtivá většina z nich. Alespoň tak to vychází z průzkumu agentury STEM/MARK.

Českým domácnostem se v posledních letech finanční rezervy vytvářely velmi obtížně hlavně proto, že jejich reálné příjmy klesaly. Ne zrovna o moc lépe se vedlo podnikatelům, kterých v letošním roce zkrachovalo kolem 8 500 tisíce.

Často právě ke krachu vedly dluhy z osobního života. Nejednalo se tedy o dluhy z podnikání. Často také dochází k tomu, že podnikatelé nevytváří rezervy na horší časy. Tedy nemyslí na to, že další měsíce se jim nemusí až tak dařit. Mnohdy se pak jedná o jedince, kterým již bankovní instituce nevěří a odmítají jim půjčit na podnikání z důvodu jejich nesplacených nepodnikatelských aktivit. A často to pak končí osobním bankrotem. Nejčastější příčinou vyhlášení osobního bankrotu jsou podle expertů neuvážené půjčky.

Nejčastěji to jsou půjčky na spotřební zboží, zejména pak elektroniku. Velmi časté jsou také půjčky na úhradu již existujících půjček, k čemuž mnoho lidí využívá nebankovní instituce, protože banky by jim už půjčku neposkytly.

Tyto formy půjček jsou zajímavé jak pro maminky na mateřské nebo rodičovské dovolené, pro studenty, pro nezaměstnané nebo i pro ty co jsou odkázání jen na sociální dávky.

I proto také následně vzrostl počet půjček, zejména těch bez registru a půjček bez doložení příjmu.

Půjčka bez doložení příjmů znamená, že bance řeknete, kolik vyděláváte. Ale nemusíte to dokládat (výplatní pásky, daňové přiznání). Půjčky bez doložení příjmu bývají také neúčelové, což je další velkou výhodou. Získané finanční prostředky můžete použít na cokoliv. Získání půjčky bez doložení příjmu nemusí být až tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je však nutné si také dobře spočítat (dle RPSN), jak moc je pro výhodné takové zapůjčení peněžních prostředků. Výhodnost půjčky se určuje pomocí RPSN (roční procentní sazba nákladů).

Přitom není chyba v samotné formě půjček, ale v neschopnosti lidí si spočítat, jestli budou schopni půjčku včas splatit.

 

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru