Dnes vyšlo 15 článků

2 roboti, co ozdobí vajíčka za vás

Zdobení vajíček je velikonoční tradicí v mnoha zemích po celém světě. Pokud jste letos nic nabarvit nestihli, nezoufejte. Tito roboti to zvládnou, ještě než přijdou první kluci s pomlázkami. A vsadíme se, že jsou šikovnější než vy.

Představíme si dva šikovné roboty, které vám s velikonoční povinností pomohou. Do příštího roku máte spoustu času si je koupit nebo sami sestavit. Ten druhý je totiž z Lego stavebnice.

EggBot

EggBot byl vynalezen už v roce 1990 a popsán jako snadno použitelný robot, který umí pokreslit malé kulaté objekty tvaru vejce. Nejde tedy jen o vajíčka, ale také ping pongové míčky, golfové míčky, žárovky nebo malé dýně.

eggbot

A abyste věděli, není to nic nereálného, co by používali tak maximálně na druhém konci světa. Vynálezce EggBotu Bruce Shapiro ho dal volně k dispozici celému světu (viz evilmadscientist.com) a nápadu se chytil i Jiří Zemánek z ČVUT. O jeho videu s EggBotem se psalo na mnoha zahraničních serverech. Vejce pokreslil pomocí EggBotu a pak ho nechal rotovat, čímž dosáhl efektu animace. Sledujte:

Lego Mindstorms

Pokud doma náhodou máte sadu Lego Mindstorms EV3, nic vám nebrání vybudovat si vlastní stroj na zdobení vajec. Jen je to trochu nákladnější pomocná síla, tato sada od Lega totiž stojí cca 10 000 Kč.

Autorem tohoto stroje i videa je Jason Alleman, který prohlásil:

„Velikonoce jsou za rohem, a tak jsem si řekl, že je čas oprášit svou sadu EV3 a postavit robota na zdobení vajec. Tyto stroje jsou běžně označovány jako Egg Boty, první z nich vznikaly už roku 1990! Od té doby bylo vytvořeno mnoho verzí, některé pomocí Lego Mindstorms. Tady je moje verze EV Egg Bot!“

Lidé se už desítky let snaží ušetřit si o Velikonocích práci. Třeba se vám do příštího roku podaří vymyslet něco podobného. A když ne, třeba přemluvíte nějakou levnou lidskou sílu.

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru