Dnes vyšlo 15 článků

19 nezapomenutelných fotografií z útoku na Pearl Harbor

19 nezapomenutelných fotografií z útoku na Pearl Harbor

Sedmý prosinec 1941 začal pro americké vojáky sloužící na Havaji v přístavu Pearl Harbor jako ideální nedělní ráno. Pak se to ovšem změnilo. Díky tomu si dnes připomínáme 72. výročí od útoku na Pearl Harbor. Pojďme se tedy při této příležitosti podívat na fotografie, které nám připomenou tehdejší událost.

Pod ranním pacifickým sluncem probíhá všechno přesně tak jako každého jiného nedělního rána. Nikdo netuší, že japonské válečné loďstvo a letectvo se už blíží. Vybrali si za cíl americkou pacifickou základnu, kde pobývala většina americké námořní síly.

Zničující japonský útok začal ráno v 7:48. Nakonec zabil 2402 Američanů, mnoho dalších zranil, potopil čtyři bitevní lodě a spoustu dalších poškodil. Útok na Pearl Harbor Američany natolik podnítil, že se i oni plně zapojili do II. světové války. Ale nejen Japonsko a USA nikdy nezapomenou na tento den.

Následující fotografie pochází přímo z útoku nebo z doby krátce po něm.

1. Sedmého prosince 1941 ráno byl admirálem Isoroku Yamamotou naplánován útok proti americké armádě. Tato fotografie zobrazuje jedno z více než 180 letadel použitých k útoku.

pearl-harbor-1

2. V 7:00 byla na radaru zpozorována první vlna japonské síly. Důstojníci, kterým byla tato zpráva předána, ji nepovažovali za natolik významnou, aby přijali nějaká opatření. Tato fotografie ukazuje letecký pohled na bitevní linie v úvodních okamžicích nájezdu.

pearl-harbor-2

 3. Japonská letadla byla schopna zasáhnout většinu amerických lodí. Na snímku letí japonské letadlo nad Pearl Harbor, ze kterého stoupá kouř.

pear-harbor-3

4. Japonci rovněž skvěle využili příležitosti, která se jim naskytla. Zatímco bombardovali flotilu zakotvenou v Pearl Harbor, zaútočili i na vojenské přistávací plochy. Účelem těchto souběžných útoků bylo zničit americká letadla dříve, než by mohla reagovat.

pearl-harbor-4

5. Toho rána kotvilo v oblasti více než 90 lodí. Primárním cílem bylo osm seskupených bitevních lodí – Battleship Row. Tady je fotografie Battleship Row během útoku.

pearl-harbor-5

6. USS West Virginia (vlevo), zde na snímku vedle USS Tennessee, byla jednou z prvních bitevních lodí, které se během útoku potopily. Japonci úspěšně poškodili všech 8 bitevních lodí.

pearl-harbor-6

7. Asi v 8:10 explodovala USS Arizona. Zhruba polovina Američanů, kteří byli v ten den zabiti, byla právě na této lodi. Na následující fotografii je bitevní loď Arizona.

pearl-harbor-7

8. Další fotografie USS Arizony.

pearl-harbor-8

9. USS Shaw během tříhodinového japonského útoku explodovala.

pearl-harbor-9

10. Okolo 8:30 nastala v útoku krátká přestávka. Poškozená USS Nevada se pokusila o útěk, ale během druhé vlny se stala terčem 170 japonských letadel. Byla potopena a zemřelo na ní 60 lidí.

pearl-harbor-10

11. Japonské letadlo začíná hořet poté, co bylo zasaženo americkou námořní protiletadlovou střelou. Během útoku bylo ztraceno méně než 30 japonských letadel.

pearl-harbor-11

12. Zhruba 188 amerických letadel bylo zničeno, dalších 159 poškozeno. Zde je fotografie některých z nich.

pearl-harbor-12

13. Námořníci z Havaje se pokoušeli zachránit hořící hydroplán PBY Catalina.

pearl-harbor-13

14. Lidé v New Yorku si koupili noviny s titulky říkajícími, že Japonci zaútočili na USA. Američani po překvapivém útoku na Pearl Harbor vstoupili do druhé světové války.

pearl-harbor-14

15. Na torpédoborcích USS Casin a USS Downes začínají záchranné práce.

pearl-harbor-15

16. Japonské torpédové letadlo bylo vyzvednuto ze dna moře. Sedmého prosince bylo ztraceno asi 10 % amerických letadel.

pearl-harbor-16

17. USS Oklahoma, která na této fotografii vykukuje z vody jednou ze svých vrtulí, byla považována za příliš starou na to, aby byla opravena.

pearl-harbor-17

18. Voják drží v ruce kus šrapnelu vyjmutý z jeho paže.

pearl-harbor-18

19. Námořníci účastnící se zádušní mši za více než 2400 mrtvých zabitých při útoku.

pearl-harbor-19

Zdroj: businessinsider

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru