17letý programátor vytvořil plugin, který ukazuje, odkud berou politici peníze

Nicholas Rubin by mohl být takový běžný sedmnáctiletý kluk ze Seattlu ve státě Washington. Jenže zatímco jiní kluci v jeho věku sedí u počítačových her nebo nahání holky, Nicholas se doma učí programovat. A že mu to jde! Nedávno totiž představil Greenhouse – plugin do prohlížeče, který vám ukáže, odkud politici berou peníze na financování svých kampaní.

Jak to funguje?

Když si do prohlížeče nainstalujete plugin Greenhouse, všechna jména politiků, která se objeví na nějaké internetové stránce, se zvýrazní. Když nad ně najedete myší, otevře se vám okno s informacemi, kdo přispěl politikovi na jeho kampaň. Dokonce je tam přesně vypsáno, kdo kolik dal, a uvidíte, kolik příspěvků přišlo od menších dárců (darovali méně než 200 dolarů).

greenhouse

Nicholasovo vyjádření

Málokterý šestnáctiletý člověk má takové ponětí o politice jako Nicholas. Ten si totiž přeje, aby jeho plugin přinesl větší transparentnost do celého systému financování politických kampaní. Zároveň doufá, že když to lidé všechno veřejně uvidí, změní se jejich názory a budou například volit někoho jiného.

„Pokud budete používat rozšíření Greenhouse, možná zjistíte, že váš favorit obdržel stovky tisíc dolarů od firem ropného a plynárenského průmyslu. Nebo se možná dozvíte, že spoustu členů Kongresu sponzorují advokáti a advokátní kanceláře,“ uvádí příklad Nicholas.

Ať už jste demokrat nebo republikán, všichni Američané by přece měli chtít politický systém, který je nezávislý na velkých penězích.

„Spojené státy americké vznikly, aby sloužily jednotlivcům, nikoliv velkým podnikům. Přesto se od této vize našich zakladatelů každým rokem vzdalujeme,“ formuluje Nicholas tyto na sedmnáctiletého kluka neuvěřitelné myšlenky.

Kde bere data?

Nicholasův plugin používá data z voleb v roce 2012, ale jakmile se dostane k novějším údajům, má v plánu svůj plugin aktualizovat. Přístup k nim mu dává OpenSecrets.org.

Rozšíření Greenhouse funguje pro prohížeče Chrome, Safari a Firefox. Ke stažení je na webu www.allaregreen.us, kde si můžete na připraveném jméně klidně vyzkoušet, jak funguje. Škoda jen že v Česku vám bude asi dost na nic, pokud se zrovna neorientujete v americké politice.

Komentáře

Nahoru