16letá studentka z Istanbulu přišla na to, jak vyrobit bioplast ze slupek od banánů

Elif Bilgin je jasným příkladem, že i v mladém věku člověk může vytvořit velké nápady. Za svůj projekt, který se zabývá výrobou bioplastu ze slupek od banánů získala mnoho ocenění.

Zvědavost a touha měnit svět k lepšímu přinutila mladou Elif Bilgin k zájmu o enviromentální otázky. Ve svém rodném měste ji znepokojovala obrovská míra znečištění plastem, a tak se rozhodla, že vymyslí něco, co by mohlo pomoci. Velká frustrace ji tak donutila hledat alternativní způsoby výroby plastu. 

Po zhruba 2 letech výzkumu a množství neúspěchu dosáhla svého cíle a vyrobila bioplast ze slupek od banánu.
,,V tomto projektu jsem vyvinula metodu výroby plastu z bio odpadu a našla jeho reálné využití. Bioplast se může využívat například na kosmetickou protetiku, ale také na izolaci kablů. Tento bioplast může být využíván v každodenním životě,“ tvrdí Elif o svém projektu.
280620132046593321756

Banánové slupky dělají z bioplastu ještě víc eco-friendly produkt 

Bioplast na rozdíl od běžnéhp plastu vyrobeného z ropy je produktem z biologického odpadu. Jeho hlavní výhodou je to, že je lehko rozložitelný v přírodě, levný, pochází z obnovitelného zdroje a emituje o 0,8 až 3,2 tuny oxidu uhličitého méně, než konvenční plast.
Pro upřesnění je třeba dodat, že je stejně pevná a pružný jako spomínaný konvenční plast. Skutečnost, že Elif využívá banánové slupky a né samotné banány dělá z bioplastu ještě víc eco-friendly produkt.

bioplastic

Za svůj nápad získala mnoho ocenění

Její skvělý nápad získal ocenění Science in Action za rok 2013 a stejně tak i ocenění International Google Science Fair Inspired Idea.

V budoucnosti se chce mladá ambiciózní ,,vědkyně“ i nadále věnovat projektům, souvisejícím se životním prostředím. Jejím velkým snem je postavim ,,zelený“ dům, který bude postavený jen z odpadového materiálu.

Komentáře

Nahoru