16letá dívka z jižní Afriky vytvořila super absorpční materiál z pomerančové kůry

Ve středu jižní Afriky je zaznamenané nejhorší sucho v historii, přičemž jedna školačka z Johannesburgu vytvořila super absorpční polymer, který by mohl změnit způsob pěstování plodin. Polymer je vytvořen z jednoduchých, snadno dostupných recyklovaných materiálů – pomerančové kry a avokádové slupky – a je schopen uchovávat stonásobek vlastní hmotnosti ve vodě.

Za projektem zvaným „No More Thirsty Crops“ stojí 16letá dívka jménem Kiara Nirghin, která za projekt získala také ocenění v rámci soutěže Community Impact Award pro Blízký východ a Afriku, kterou pořádá Google Science Fair.

orange-peel-polymer-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Zemědělský svaz jihoafrické republiky žádal vládu o dotace, které pomohou přečkat nedávnou vodní krizi, přičemž projekt mladé dívky mohl nabídnout potřebnou úlevu. Vytvořila extrémně savý materiál, který by mohl být použitý k vytvoření zásobníků, aby ji zemědělci mohli použít k pěstování svých plodin s minimálními náklady.

kiara-nirghin-1020x610

Zdroj: Inhabitat

Kiara Nirghin věděla, že ostatní super absorpční polymery spoléhají na molekulu řetězce polysacharidů. Ale školačka zjistila, že pomerančová kůra se skládá z 64 % z polysacharidů, což dalo jejímu projektu zcela nový směr. Dále pomerančová kůra obsahuje pektin, který se používá jako gelovací činidlo v mnoha aplikacích. V kombinaci s mastnou avokádovou slupkou a sluncem začne směs reagovat a vytvoří polymerní směs.

Vítězka soutěže získala mentora ze společnosti Google Science Fair, aby mohla dále rozvíjet svou představu, případně dělat různé experimenty na poli.

Zdroj: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru