16 technologických předpovědí Microsoftu pro rok 2016

Microsoft Research je oddělení v rámci společnosti Microsoft, které se věnuje budoucnosti. Toto oddělení vytvořil Bill Gates již před 25 lety. Tentokrát se členové týmu zaměřili na blízkou budoucnost a odpověděli na otázku týkající se technologických předpovědí pro rok 2016.

1. Nové křemíkové architektury dají vznik rychlejším počítačům

Chris Bishop, který je vedoucím britské laboratoře v Cambirdge, předpověděl, že v roce 2016 budou používány nové křemíkové architektury v procesorech, které umožní vyšší rychlost i efektivitu.

2. Výrazně lepší výkon v cloudu

Doug Burger, vedoucí oddělení HW a zařízení v Microsoft Research, předpovídá pro rok 2016 rychlejší a zároveň silnější architekturu v cloud computingu, která umožní rychlejší manipulaci s velkými objemy dat.

15966273430_c4d208d10b_z

3. Kreslení a psaní poznámek se přesunou na tablety

Bill Buxton tvrdí, že kreslit si při meetingu nebo dělat krátké poznámky budeme zejména na tabletech. Do roku 2026 pak předpokládá výrazné zlepšení interakce člověka s počítačem.

4. Virtuální asistenti jako Siri nebo Cortana budou dokonalejší

Dle Lili Cheng budou virtuální asistenti mnohem dokonalejší. Jejich doporučení a odpovědi budou mnohem spolehlivější. V roce 2026 by se dle Lili Cheng, měla znalost programovacích jazyků dostat na úroveň angličtiny nebo němčiny.

5. Lidé budou při sběru dat více dbát na etiku

Kate Crowfordová předpokládá, že v roce 2016 budou lidé více dbát na etiku týkající se sběru dat. V delším časovém horizontu očekává významnější úlohu umělé inteligence.

6. Počítače nám budou lépe rozumět

Li Deng tvrdí, že díky big data a deep learning nám počítače budou lépe rozumět. V některých oblastech dokonce bude mít umělá inteligence lepší schopnosti než člověk.

7. Vyspělejší zdravotní technika

Vědecká pracovnice Microsoftu, Jasmin Fisherová, tvrdí, že cloudové platformy, jako například Microsoft Azure, budou používány k transformaci a zlepšení života pacientů.

6020157534_9b1835a50b_z

8. Virtuální asisntenti přijdou z Číny

Hsiao-Wuen Hon, vice­pre­zi­dent Mic­ro­soft Re­search v Asii říká, že umělá inteligence zaznamená obrovský rozmach v Číně. Distribuce videí se přesune od TV na weby.

9. S počítači budeme moci hovořit

Eric Horvitz, výkonný ředitel Microsoft Research, předpovídá, že SW asistenti nás budou lépe chápat a budou vědět, co se nám líbí či nelíbí. Dialog s počítači bude tak přirozenější a plynulejší než dosud.

10. Lepší monitorování životního prostředí

Lucas Joppa tvrdí, že technologie také umožní lepší monitorování životního prostředí. Tato skutečnost by lidstvu mohla pomoci lépe předcházet vymírání živočišných i rostlinných druhů.

2264763977_fbeb2e34ba_z

11. Šifrování bude odolávat kvantovým počítačům

Brian LaMacchia, ředitel bezpečnostního a kryptografického výzkumu Microsoftu předpovídá, že v roce 2016 bude zaveden systém, do kterého se nebude možné nabourat pomocí kvantového počítače.

12. Pronikání IT do ekonomiky

Preston McAfee, hlavní ekonom Microsoft Research, předpokládá další pronikání informačních technologií do ekonomiky. Stále větší roli tu budou hrát nové algoritmy a lepší modelování, které bude díky počítačům efektivnější.

13. Zdokonalování ochrany počítačů

Dle Sri­ra­ma Ra­ja­ma­ni­ho, asis­ten­ta šé­fa Mic­ro­soft Re­search In­dia, bude díky lepším technologiím stále růst síla hackerů. Zdokonalovat se ale bude i obrana systémů.

14. Dočkáme se kvantového počítače

Výzkumnice Krysta Svore předpovídá, že v roce 2016 značně pokročí práce na kvantovém počítači. V roce 2026 dle ní budeme moci kvantový počítač připojit do cloudu a hledat řešení problémů, které dnes nezvládnou ani ty nejvýkonnější počítače.

15. Levnější počítače umožní rozvoj internetu i v rozvojovém světě

Chan­du Thek­kath, vý­kon­ný ředitel Mic­sro­soft Re­search In­dia, předpovídá, že internet bude rozšířen i do oblastí rozvojových zemí a zvýší se tak počet uživatelů o další stovky milionů.

16. Technologie lidem poskytnou informace o jejich zdraví

Jean­net­te Wing, kor­po­rát­ní vice­pre­zi­den­tka Mic­ro­soft Re­search, předpovídá, že zdravotnické technologie, jako je například Apple HealthKit, umožní lidem věnovat větší pozornost svému zdraví.

Zdroj/foto: techinsider, flickr

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru