Dnes vyšlo 15 článků

15letý chlapec je nejmladším člověkem, který postavil robota v životní velikosti

Patnáctiletý Dimitris Hatzis z Řecka se stal nejmladším člověkem na planetě, který vytvořil funkčního robota v životní velikosti sestaveného z prvků vytištěných 3D tiskárnou. Vypadá a chová se jako jeho lidský vynálezce. Nebyla to víkendová zábava, mladík se stal nejmladším účastníkem open source projektu InMoov. Tento projekt je pod záštitou francouzského sochaře a designéra Gaela Langevina. Hatzis strávil více než 1400 hodin v průběhu jednoho roku plánováním a budováním dokonalého robota. A pojmenoval ho „Troopy“.

Hatzis se inspiroval humanoidním robotem ze sci-fi filmu Ocelová pěst (2011). Mladý vynálezce je jedním ze šesti lidí, kteří úspěšně dokončili open source robotický projekt. Ambiciózní chlapec vytiskl na 3D tiskárna 475 samostatných částí, na které spotřeboval cca kilometr ABS plastu. Jednotlivé prvky poskládal dohromady a sestrojil robota v životní velikosti.

dimitri-3d-printed-robot-1020x610

Patnáctiletý vynálezce robota v životní velikosti

Projekt dokončilo pouze šest lidí – patnáctiletý Dimitris Hatzis, sám Langevin, dva Rusové, Ital a Němec.

Co Troopy umí?

Troopy má spoustu působivých funkcí, které se od robota v životní velikosti očekávají. Může pohybovat hlavou a očima nezávisle na sobě. Má pět stupňů volnosti v každém rameni. Stupeň volnosti (DOF) je strojírenský termín, který popisuje změnu pohybu. Většina humanoidních robotů má pět až sedm DOF. Robot se potom může pohybovat jako skutečný člověk. Nejenže robot vypadá jako člověk, ale také plynule mluví anglicky.

Ačkoliv si myslíme, že je Troopy skvělý vynález, jeho tvůrce stále vidí prostor na zlepšení.

„Každý nový robot je vylepšeným modelem předchozího robota. To je důvod, proč nikdy nebude konečná podoba robota. Prototypy se budou neustále zlepšovat a aktualizovat,“ řekl Hatzis.

Troopy-the-robot

Robot jménem Troopy

Zdroj / Foto: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru