Dnes vyšlo 15 článků

15letá dívka vyvinula stroj, který vyrábí elektřinu z oceánských proudů

Patnáctiletá dívka Hannah Herbst vyvinula nízkonákladovou metodu na výrobu energie z mořských proudů. Její nápad získal v letošním roce ocenění na soutěži Objev školství 3M v kategorii Mladí vědci. Za svůj vynález získala 25 000 dolarů. Prototyp, který sestavila pro soutěž, je sonda převádějící přirozené pohyby oceánů do použitelné elektrické energie. Výroba tohoto přístroje vyjde na pouhých 12 dolarů. Hannah Herbst se snažila vytvořit řešení pro rozvojové země, kde některé obce nemají přístup k elektřině.

A co vedlo mladou dívku z Floridy k vytvoření nízkonákladového stroje k zachycování energie? Hlavním důvodem byla situace v Etiopii, kde některé obce mají nestabilní přívod elektrické energie. Právě z Etiopie má Hannah devítiletou kamarádku na dopisování, která jí napsala o podmínkách ve svém rodném městě.

HannahHerbstand2014winner2-889x625

Hannah vyhrála 25 000 dolarů.

Jedná se o sondu s vrtulí z 3D tiskárny, malou kladkou a vodním generátorem. Zařízení transformuje pohyb oceánu na využitelnou energii. Současně slouží k odsolování vody, přičemž voda z oceánu může být využitá jako pitná voda.

V průběhu tří měsíců, kdy studenti pracovali přímo na svých projektech, se spojili s vědci z korporace 3M. S Hannah se spojil Jeffrey Emslander. Jedná se o vědce ze 3D, jehož výzkum pomohl snížit emise na životní prostředí a spotřebu energie při výrobě produktů.

HannahHerbstwithDrEmslanderheadshot-889x570

Hannah s vědcem Jeffrey Emslander

Zdroj / Foto: Inhabitat

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru