14 nejúchvatnějších budov světa

Nejkrásnější budovy na světě nehledejte nikde jinde než na světovém festivalu 2016 World Architecture Festival Awards, na kterém se objevilo 343 velkolepých, inovativních a inspirujících projektů z 58 zemí světa.

A nyní se podívejte na nejlepší z nejlepších, a to od bytového komplexu s hornatou zelenou střechou, až po kanceláře vytištěné z 3D tiskárny.

1. BIG Hualien Residences

Projekt BIG Hualien Residences v Tchaj-wanu je charakteristický hornatou strukturou, přičemž střechy budov připomínají pásy krajiny. Unikátní návrh ocení především starší obyvatelé vyznávající zdravý životní styl, přičemž se zde nachází turistické stezky a podzemní cesty pro jogging. Zelené střechy minimalizují tepelné úniky a blokují intenzivní sluneční paprsky. Projekt je stále ve vývoji, nicméně nominován byl už v roce 2014 na MIPIM Awards.

BIG-Hualien-Residences-in-Taiwan-889x457

BIG Hualien Residences, Zdroj: Inhabitat

2. Společenské centrum architekta Burnazziho Feltrina

Společenské centrum v italském městě Poggio Picenze navrhla italská architektonická společnost Burnazzi Feltrin Architetti. Budova byla postavena tak, aby nahradila poškozené budovy, které v roce 2009 zničilo zemětřesení. Centrum ctí vlastnosti původního objektu a zároveň se pyšní moderními prvky. Budova, která je pokrytá modřínovým dřevem, má zelenou střechu ve tvaru cik-cak, čímž se evokují trhliny způsobené zemětřesením.

The-Community-Center-in-Poggio-Picenze-by-Burnazzi-Feltrin-Architetti--889x510

Společenské centrum architekta Burnazziho Feltrina, Zdroj: Inhabitat

3. Messner Mountain Museum

Dramatické muzeum se nachází na strmém svahu v Corones. Podepsala se pod ním britská architektka Zaha Hadid. Muzeum je ohromující prostor, kde se lidé mohou dozvědět informace o horské geologii, tradici a kultuře. A to ve výšce 7 500 stop nad hladinou moře.

MMM-by-Zaha-Hadid-889x464

Messner Mountain Museum, Zdroj: Inhabitat

4. Yellow River Art Museum

Muzem umění v čínském Yinchuanu evokuje plynulé linie Žluté řeky. Architekti chtěli upozornit na místní životní prostředí a bohatou ekologickou historii tím, že budově dali estetické vrstvy inspirované okolními kopci a řekou. K dosažení takového vzhledu bylo použito skleněné vlákno a železobeton.

WAA-Yellow-River-Museum-889x555

Yellow River Art Museum, Zdroj: Inhabitat

5. Butterfly Pavilion

Architektonická společnost 3deluxe vytvořila motýlí pavilon pro více než 500 druhů motýlů. Zlatá fasáda zdobená ze 4 tisíc hliníkových listů pokrývá skleněnou krychli, čímž je regulováno vnitřní klima a zároveň evokován vzhled motýlů v letu.

Butterfly-Pavilion-889x494

Butterfly Pavilion, Zdroj: Inhabitat

6. 3D tištěná kancelář budoucnosti

V letošním roce se objevila první 3D tištěná kancelář. Stavba byla zrealizována během pouhých 17 dnů, přičemž v kanceláři nechybí veškeré vybavení potřebné pro pohodlné a bezpečné pracovní prostředí. Kancelář vytištěná 3D tiskárnou ušetří až 50 % nákladů, což dokazuje, že budoucnost stavitelství bude fantastická.

The-Office-of-the-Future-Dubai-889x344

3D tištěná kancelář budoucnosti, Zdroj: Inhabitat

7. Prodloužení Oxfordské univerzity

Britská architektka Zaha Hadid, o které jsme se už výše zmínili, má pod svými křídly také prodloužení Oxfordské univerzity. Její dílo je protikladem viktoriánského stylu, ve kterém je zbytek budovy postaven.

Zaha-Hadid-Oxford-addition-889x469

Prodloužení Oxfordské univerzity, Zdroj: Inhabitat

8. Robert Parfett

V budově Robert Parfett mají lidé nemocní rakovinou klid. Design byl vytvořen s cílem zvednout náladu a pomoci lidem uzdravit se přirozeným světlem a velkým množstvím zeleně. Posuvné skleněné dveře zajišťují vzdušnost celé budovy. Sklo v interiéru přináší léčivé účinky slunečního záření, které přes něj proniká. Nemocnice mohou také využít prostor pro pěstování květin.

Foster-Partners-Maggies-at-the-Robert-Parfett-889x411

Robert Parfett, Zdroj: Inhabitat

9. Byens Bro Cycling Bridge

Společnost Gottlieb Paludan Architects postavila cyklistický most zvaný Byens Bro Cycling Bridge, což je elegantní řešení u vlakového nádraží v Odense. Most vyznačující se svou ojedinělou estetikou se line nad železničními tratěmi.

Gottlieb-Paludan-Architects-Byens-Bro-Foot-and-Cycle-Bridge-Odense-Denmark-889x523

Byens Bro Cycling Bridge, Zdroj: Inhabitat

10. Mateřská škola Hanazono

Mateřská škola se nachází na japonském ostrově asi 250 mil od pobřeží Tchaj-wanu. Mateřská škola jménem Hanazono je krásná designové budova, která vydrží nebezpečné tajfuny v regionu. Fasáda je vyrobená ze železobetonových bloků s dutými hroty, které umožňují filtrovat světlo do budovy.

Hibinosekkei-Youji-no-Shiro-Hanazono-Kindergarten-and-Nursey-Okinawa-Japan-889x468

Mateřská škola Hanazono, Zdroj: Inhabitat

11. Crossrail Place

Crossrail Place je sedmipodlažní vlakové nádraží v prosperující zahradě v londýnském Canary Wharf. Nejpozoruhodnějším rysem projektu je jeho dřevěná markýza, která je posetá trojúhelníkovými ETFE polštáři, které filtrují světlo na níže rostoucí rostliny.

Foster-Partners-Crossrail-Place-889x466

Crossrail Place, Zdroj: Inhabitat

12. Irving Street Brewery

Elektrárna se třemi věžemi stojí na vrcholu starého pivovaru v Sydney. A má poskytovat energii, teplou a studenou vodu okolním budovám. Tři zinkové věže elektrárny kontrastují s pivovarem z červeného zdiva.

Tzannes-The-Brewery-Yard-889x585

Irving Street Brewery, Zdroj: Inhabitat

13. Omicron Campus

Takovou kancelář by chtěl každý. Jedná se o úžasný pracovní prostor naplněný svítícími lusky a denním osvětlením.

Dietrich-Untertrifaller-Architekten-889x658

Omicron Campus, Zdroj: Inhabitat

14. Shinsegae International

Stavba se nachází v soulském Gangam-gu. Jedná se o mrakodrap s živou střešní zahradou. Projekt navrhl Olson Kundig a má poskytovat kancelářské a obchodní prostory nejstaršímu a největšímu dovozci luxusní módy v Jižní Koreji.

Olson-Kundig-Shinsegae-International-Seoul-South-Korea-889x464

Shinsegae International, Zdroj: Inhabitat

Zdroj: Inhabitat

Komentáře

Nahoru