13letá dívka z Izraele vyvíjí družicový systém pro tvorbu kyslíku ve vesmíru

Třináctiletá školačka z Izraele – Roni Oron – se snaží pomoci lidstvu přežít ve vesmíru. Vynalezla systém produkující kyslík právě ve vesmíru. Systém dostal název BioSat. A když se lidstvo vydá na meziplanetární let, o úspěchu či neúspěchu mise rozhodne právě kyslík.

Izraelská dívka vynalezla satelit, za který získala ocenění v rámci soutěže „Satelit se zrodil“. Ocenění předávala samotná Izraelská vesmírná agentura, která soutěž určenou pro mladé vynálezce ve věku 12 až 14 let pořádala. V blízké budoucnosti by mohl satelit vyřešit problém astronautů, kteří se snaží dokázat, že na planetě Mars se dá přežít. S revolučním vynálezem třináctileté dívky by se tvrzení astronautů mohlo stát skutečností.

roni oron

Roni Oron se svým vynálezem.

Unikátní satelit jménem BioSat svým vzhledem připomíná velkou bublinu, přičemž jednu stranu tvoří zrcadlo a druhá strana je průsvitná. A přes průsvitnou plochu prochází sluneční paprsky. V centru satelitu se nachází kapsle vyrobená z membrány, která bude propouštět pouze vzduch, nikoliv vodu. Uvnitř kapsle se budou nacházet řasy a voda, zatímco mimo ni se bude nacházet oxid uhličitý. A následně se vytvoří kyslík procesem fotosyntézy, která bude uvnitř probíhat.

Uvnitř satelitu se nachází také speciální přídavná zrcadla, která nasměrují sluneční záření přímo ke kapsli. A tím se brání, aby sluneční paprsky nepoškodily řasy.

roni3-e1453501331305

Astronautka Sunita Williams s třináctiletou dívkou, která chce pomoci lidstvu.

„Můj otec, který pracuje jako ortoped, byl nesmírně šťastný, že jsem se začala věnovat vlastnímu výzkumu. A moje matka mě zase naučila, abych se na život dívala kreativně,“ prozradila Roni, co jí pomohlo k úspěchu.

A nyní je pouze otázkou času, jak s tímto vynálezem Izraelská vesmírná agentura naloží. Možná o tento vynález projeví zájem i vesmírné programy jiných zemí světa. A možná za několik let uvidíme tento satelit na výrobu kyslíku, za kterým stojí mladá Roni, na cestách vesmírem.

Zdroj / Foto: Next Shark

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru