13letá dívka z Izraele vyvíjí družicový systém pro tvorbu kyslíku ve vesmíru

Třináctiletá školačka z Izraele – Roni Oron – se snaží pomoci lidstvu přežít ve vesmíru. Vynalezla systém produkující kyslík právě ve vesmíru. Systém dostal název BioSat. A když se lidstvo vydá na meziplanetární let, o úspěchu či neúspěchu mise rozhodne právě kyslík.
Izraelská dívka vynalezla satelit, za který získala ocenění v rámci soutěže „Satelit se zrodil“. Ocenění předávala samotná Izraelská vesmírná agentura, která soutěž určenou pro mladé vynálezce ve věku 12 až 14 let pořádala. V blízké budoucnosti by mohl satelit vyřešit problém astronautů, kteří se snaží dokázat, že na planetě Mars se dá přežít. S revolučním vynálezem třináctileté dívky by se tvrzení astronautů mohlo stát skutečností.

Roni Oron se svým vynálezem.
Unikátní satelit jménem BioSat svým vzhledem připomíná velkou bublinu, přičemž jednu stranu tvoří zrcadlo a druhá strana je průsvitná. A přes průsvitnou plochu prochází sluneční paprsky. V centru satelitu se nachází kapsle vyrobená z membrány, která bude propouštět pouze vzduch, nikoliv vodu. Uvnitř kapsle se budou nacházet řasy a voda, zatímco mimo ni se bude nacházet oxid uhličitý. A následně se vytvoří kyslík procesem fotosyntézy, která bude uvnitř probíhat.
Uvnitř satelitu se nachází také speciální přídavná zrcadla, která nasměrují sluneční záření přímo ke kapsli. A tím se brání, aby sluneční paprsky nepoškodily řasy.

Astronautka Sunita Williams s třináctiletou dívkou, která chce pomoci lidstvu.
„Můj otec, který pracuje jako ortoped, byl nesmírně šťastný, že jsem se začala věnovat vlastnímu výzkumu. A moje matka mě zase naučila, abych se na život dívala kreativně,“ prozradila Roni, co jí pomohlo k úspěchu.
A nyní je pouze otázkou času, jak s tímto vynálezem Izraelská vesmírná agentura naloží. Možná o tento vynález projeví zájem i vesmírné programy jiných zemí světa. A možná za několik let uvidíme tento satelit na výrobu kyslíku, za kterým stojí mladá Roni, na cestách vesmírem.
Zdroj / Foto: Next Shark
Komentáře