Dnes vyšlo 1 článků

SMS spoofing

Účelem SMS spoofingu je stejně jako u IP spoofingu anonymita. V tomhle případě jde o mobilní anonymitu, přesněji odesílání SMS s neznámým, popřípadě falešným autorem.

Metody SMS spoofingu

Největší nárůst a zneužití SMS spoofingu nastalo s příchodem internetových SMS. Pomocí internetového formuláře může odeslat anonymní SMS téměř každý, kdo má internet. Onen formulář se dal dokonce zneužít daleko víc, než je zprvu zřejmé. Hromadné rozesílání SMS se stalo velice účinnou, ale nelegální formou propagace.

Známé případy spoofing útoku

Velice populárním útokem se stalo rozesílání SMS poslancům. Útočníkům se díky spoofingu povedlo zfalšovat autora SMS, které se tvářili jako by je odeslal jiný poslanec. Nešlo sice o příliš zásadní zprávy, přesto vyvolali veliký rozruch a zmatení.

Ukázka jedné SMS:

Jiste sem te urazil a ani ty sis nebral servitky. Je mi to lito. Nemohu uz nadale snaset vzajemnou zlobu. Odpust mi.

Je tedy jasné, že si autor z poslanců chtěl pouze vystřelit. To co udělal je ale nelegální a protizákonné. Vypátrat autora je sice těžké, nikoli nemožné.

Obrana proti SMS spoofingu

Proti SMS spoofingu neexistuje žádná pořádná ochrana. Jestliže vám přijde nějaká podezřelá, nebo důležitá SMS, není nic jednoduššího než si ověřit její pravdivost. Nejlepší je zavolat na dané číslo a osobně se dotázat. V případě odhalení spoofing útoku je dobré kontaktovat zákaznické centrum a uvést přesné informace (čas doručení a číslo dané sms). Operátor se pak pokusí problém řešit. Ověří si pravdivost vašeho tvrzení a upozorní majitele SMS centra na jisté zneužití.

Operátoři do zajištění bezpečnosti vkládají nemalé peníze. Bojují proti zneužití spoofingu, vytvořit ale dokonale bezpečnou síť je zatím bohužel nemožné.

Nahoru