13 miliard let vývoje Vesmíru ve dvouminutovém videu

Z podporou mezinárodního vědeckého týmu vzniklo dvouminutové video, které vám odhalí 13 miliard let ve Vesmíru. Zjistíte, jak díky velkému třesku vznikl. A jak zároveň s tím vznikly i černé díry, galaxie, slunce…

Za jak dlouho se vyvíjí Vesmír? Je to 13 miliard let. A jak dlouho vám zabere zhlédnutí videa, které popisuje, jak celý proces – vzniku Vesmíru probíhal? Jsou to dvě minuty. Docela dobré, podívat se během dvou minut na tak dlouho dobu… Avšak to je účelem současných simulací a učebních videí – být co nejobsáhlejší a nejkratší, aby to diváka stále bavilo.

Detailní Vesmír, tak jak ho nikdo nezažil

A nyní již k videu, tedy k simulaci, kterou vytvořil mezinárodní tým vědců z Německa, Británie a Spojených států. Projekt nazvali Illustris. Jak Vesmír, tak video začínají velkým třeskem, dále tvorbou nejrůznějších vesmírných těles – černých děr, galaxií, atd.

Za pět let využili okolo 8000 počítačů

Mimochodem, jedná se o první simulaci svého druhu, která ještě k tomu popisuje vznik Vesmíru. Zrealizování celého projektu trvalo 5 let. Tým vědců pod vedením astrofyzika Marka Vogelsbergera potřeboval a využil dohromady cca 8000 počítačů. 

Komentáře

Nahoru