Dnes vyšlo 15 článků

13 fascinujících věcí, které se o Jobsovi dozvíte z nové knihy o jeho životě

13 fascinujících věcí, které se o Jobsovi dozvíte z nové knihy o jeho životě

Minulý týden vyšla nová kniha Becoming Steve Jobs: The Evolution of a Reckless Upstart into a Visionary Leader (vývoj bezohledného zbohatlíka ve vizionářského vůdce) a přesně jak se očekávalo, je plná zajímavých faktů, které nikdy nevyšly na povrch.

Povídá se o ní, že zobrazuje Jobsův život nejvěrněji ze všech kniha a filmů, co o něm kdy vyšly. Ukazuje jeho stranu, kterou neznáte z médií. Brent Schlender a Rick Tetzeli odvedli dobrou práci.

1. Nerad propouštěl své zaměstnance – obzvlášť poté, co měl děti

Od té doby, co měl Steve Jobs děti, bylo pro něj mnohem obtížnější vyhazovat své zaměstnance. Podle knihy totiž řekl:

„Když se podívám na ty lidi, zkouším se na ně podívat jako na pětileté, přesně tak, jak se koukám na své děti. A přemýšlím o tom, co by bylo, kdybych to byl já, kdo se vrátil domů za ženou a dětmi a musel jim oznámit, že jsem byl právě propuštěn. Nebo že by to mohly být moje děti za dvacet let, kdo je takhle propuštěn. Nikdy dřív jsem si to nebral tak osobně.“

2. Na střední málem přeskočil dva ročníky

Steve úplně přeskočil šestý ročník a podle učitelů mohl přeskočit i ten sedmý. Jeho rodiče se pak rozhodli, že by potřeboval náročnější školu. Přestěhovali se do Los Altos, aby mohl navštěvovat jednu z nejlepších škol v Kalifornii.

3. Nerad mluvil na zahajovacích projevech, protože ho táhly od rodiny

Existují dva hlavní důvody, proč se rozhodl vzít si na starost zahajovací projev na Stanfordské univerzitě v roce 2005. Za prvé to neměl moc daleko od rodiny a za druhé uznával Stanford jako místo, kde se vzdělávalo spoustu vlivných lidí zabývajících se technologiemi.

jobs_stanford

4. Ustoupil by, kdyby ho o to lidé opravdu požádali

Jobs byl skvělý vizionář a občas se s ním dalo i domluvit. Nebylo nejjednodušší s ním pracovat, ale pokud ho kolegové požádali, aby od svého názoru ustoupil, byl schopný to udělat.

Například jednou vynadal svému zaměstnanci, že nedělá tolik, co by si od něj představovali. Tým mu ale řekl, že by nenašli moc tak dobrých lidí, jako je tento chlápek, tak ať za ním jde a omluví se. A Jobs to udělal.

5. Odmítl transplantaci jater od Tima Cooka

Současný CEO Applu Tim Cook byl Jobsovi tak blízkým přítelem, že mu nabídl část svých jater, když byla ta Jobsova nemocná. Jenže ten nabídku nepřijal. Prý by to nikdy neudělal.

tim_cook

6. Myslel si, že se všichni domnívají, že neumí vést firmu

Jednou prý řekl, že když už se jeho život blíží ke konci, lidé jsou k němu upřímní a chválí ho za všechnu kreativitu, kterou během života prokázal. Ale nikdo prý nikdy nebude vědět, že skutečně znal to know how, jak vést firmu.

7. Jednou z největších inspirací mu byl otec

Právě táta ho naučil, že je důležité věnovat pozornost detailům. Paul Jobs byl totiž mechanik a řemeslník, o víkendech často opravoval a přestavoval auta. Dal Stevovi jeho vlastní malý pracovní stůl, když mu bylo asi pět nebo šest let, a tak začal rozvíjet jeho kreativitu.

8. Kdysi pracoval v jablečném sadu

V době, když opustil školu, pracoval v jablečném sadu v Oregonu. Pak se dostal do Atari.

9. Opravdu nesnášel Neila Younga

Pokud byste to nevěděli, Neil Young je kanadský zpěvák. Jobs neměl nic proti jeho hudebnímu stylu, ale nelíbilo se mu to, co řekl. Young totiž prohlásil, že komprimované audio soubory kompatibilní s iPodem kazí kvalitu hudby. Jobs nechápal, proč tenhle svůj názor ventiluje veřejně a proč to radši neřekl přímo jemu.

10. Nikdy si nemyslel, že by Apple mohl vytvořit TV

Média dlouhá léta spekulují, že Apple pracuje na vlastní TV, ale Jobs prý řekl: „Televize prostě nemám rád. Apple už nikdy žádnou neudělá.“

apple_tv

11. Občas se cítí provinile kvůli tomu, jak zachází s ostatními

Ačkoliv se o něm říká, že někdy býval dost krutý a necitelný, někdy si to moc dobře uvědomoval a bylo mu to líto. Píše se o tom i v začátku knihy, kdy se Jobs zúčastnil prvního zasedání nadace Seva, která se věnuje boji proti slepotě v Indii.

Měl spoustu ctižádostivých nápadů a na ostatní tam křičel, i když se ho kamarád Larry Brilliant snažil uklidnit. Pak mu to ale bylo tak líto, že ho Brilliant naše brečícího v autě na parkovišti. Nakonec se tedy na jednání vrátil a omluvil se za své chování.

12. Uvažoval o koupi Yahoo

Když Jobse v Curpentinu navštívil CEO Disney Bob Iger, mluvili spolu kromě jiného také o koupi Yahoo.

13. Věřil, že jediným účelem společnosti je vytvářet produkty

„Společnost je jedním z nejúžasnějších lidských vynálezů, je to neuvěřitelně silný pojem,“ řekl kdysi Jobs. „Ale i tak, pro mě je to o produktech. Je to o spolupráci zábavných, chytrých a kreativních lidí, kteří vytvářejí úžasné věci. Není to o penězích.“

Zdroj: BI, fotky: Flickr – Blog Opticalmotard_03Mike Mike

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru