11 tipů: Jak googlit jako profík

11 tipů: Jak googlit jako profík

Google je mocný nástroj. Až tak mocný, že jeho sílu většina lidí ani nedokáže správně ocenit. O hodně možností se totiž obíráte, pokud vyhledáváte pouhým zadáváním slov. Existují jisté triky, které vaši práci s vyhledávánímvýznamně zefektivní.

Ať už jste nezkušený uživatel nebo ostřílený profesionál, jistě mezi následujícími tipy najdete aspoň pár takových, kterých jste si nebyli vědomi. Některé možná sami již používáte. A ty ostatní používat začnete, jakmile objevíte jejich sílu.

1. Přesná slova a fráze

Jedním z nejzákladnějších a nejvíce známých vyhledávacích triků je použití uvozovek k vyhledání přesné fráze. Pokud například provedete následující vyhledávání, zobrazí se vám pouze stránky, které obsahují slovo „lord“ následované slovem „voldemort“, a nebudou se zobrazovat stránky s příbuznými slovy.

“lord voldemort”

google-lord-voldemort

2. Kromě určitého slova

Znaménko mínus umožňuje specifikovat slova, která ve výsledcích vidět nechcete. Pokud například chcete najít stránky o distribucích Linuxu, které se však nezmiňují o Ubuntu, použijte následující dotaz:

„linux distribuce –ubuntu“

google-linux-distribuce-ubuntu

3. Vyhledávání na určitém webu

Operátor site: vám umožňuje omezit vyhledávání jen na určitý web. Řekněme, že si chcete na Objevit.cz vyhledat všechno, co zde píšeme o Windows 8. Pak použijte následující vyhledávací dotaz:

site: objevit.cz windows 8

google-site-objevit-windows

Operátor site: můžete použít rovněž pro zadání domény nejvyššího řádu. Když tedy zadáte například site:.cz, budete vyhledávat pouze české weby.

4. Související slova

Znaménko vlnovka neboli tilda (~) je přesným protikladem slova v uvozovkách – hledá slova související s tím, co jste zadali. Pokud například vyzkoušíte následující dotaz, měli byste dojít k výsledkům, které mají nějakou spojitost se slovem „geek.

~geek

google-geek

Zdá se, že nejvíce podobný slovu geek je „Linux“ následovaný slovem „Greek“. Na třetím místě je „nerd“. No ano, i Google se občas mýlí a dopouští se hloupých chyb.

5. Zástupný znak

Hvězdička (*) je i na Googlu zástupným znakem, který může odpovídat libovolnému slovu. Pokud například chcete zjistit, co Google koupil a kolik za to zaplatil, zkuste toto vyhledávání:

„google koupil * za * dolarů“

google-hvezdicka

6. Časové intervaly

Toto upřesnění si samozřejmě můžete naklikat i v nastavení vyhledávání, ale když ho budete umět používat rovnou ve vyhledávacím řádku, bude to rychlejší. Málo známý operátor dvou teček (..) totiž umožňuje zadat konkrétní časové období. Pokud například zadáte následující dotaz, objeví se vám všechny výsledky o Ubuntu z let 2008 až 1010:

ubuntu 2008..2010

google-casove-rozmezi

7. Typ souboru

Operátor filetype: vám umožní vyhledávat pouze soubory určitého typu. Zkuste si například vyhledat pouze soubory ve formátu PDF:

filetype:pdf

google-filetype

8. Jedno nebo druhé slovo

Operátor OR vám pomůže najít stránky, které obsahují jeden nebo druhý termín. Podle následujícího vyhledání zjistíte, které stránky obsahují buď slovo „ubuntu“ nebo slovo „linux“. Nezapomínejte však OR (nebo) psát velkými písmeny.

ubuntu OR linux

google-or-nebo

9. Definice slova

Již nemusíte cizí slova psát do Googlu a hledat ve výsledcích nějaký odkaz na spolehlivý slovník. Definici lze získat i jinak. Použijte následující trik:

define:slovo

google-define

10. Kalkulačka

Už nemusíte otevírat samostatný program pro kalkulačku. Pomocí znamínek +,-,* a / můžete zadávat aritmetické operace přímo do Googlu. A pro složitější výrazy stačí použít závorky. Zkuste to:

(4 + 2) * (6 / 3)

google-kalkulacka

11. Převody jednotek

A existuje i taková kalkulačka na převody jednotek. Stačí zadat dotaz ve tvaru „x [jednotky] na [jednotky]“. Tady je příklad:

5 litrů na mililitr

google-prevody-jednotek

Snad není třeba dodávat, že k vytvoření složitějších dotazů můžete tyto operátory pochopitelně kombinovat. Troufnete si vyhledat PDF soubory na určitém webu, které byly vytvořeny mezi lety 2001 a 2003 a obsahují určité slovo? Zkuste to!

Zdroj: howtogeek, obrázek: susanglibert.com

Komentáře

Nahoru