10letý chlapec našel závažnou bezpečnostní chybu na Instagramu. A dostal odměnu ve výši 10 000 dolarů

Začátkem letošního roku desetiletý chlapec, který se ještě kvůli svému věku nemůže registrovat na sociální síti Facebook, odhalil bezpečnostní chybu. Společnost Facebook odměnila mladého génia z Helsinek finanční částkou ve výši 10 000 dolarů.

Jani našel bezpečnostní chybu, která mu umožnila odstranit jakýkoliv popisek anebo komentář na jakémkoliv profilu. Stačilo pouze změnit kód.  

„Mohl jsem udělat cokoliv, například smazat komentáře na profilu Justina Biebera,“ řekl mladý chlapec finskému deníku Iltalehti.

facebook-959060_1280

10letý chlapec odhalil bezpečnostní chybu na Instagramu.

Ctižádostivý bezpečnostní expert poslal své odhalení přímo společnosti Facebook prostřednictvím e-mailu. Aby dokázal, že chybu našel, odstranil komentář na zkušebním účtu. Facebook reagoval na e-mail mladého chlapce takřka okamžitě a chybu odstranil koncem února. A v březnu Jani obdržel odměnu ve výši 10 000 dolarů.

Jani si chce za peníze koupit nové kolo, fotbalovou výbavu a nové počítače pro své bratry. Zároveň nahradil doposud nejmladšího třináctiletého chlapce, který byl odměněn prostřednictvím programu Bug Bounty. A Jani je nyní nejmladší hacker, kterého Facebook přes program Bug Bounty odměnil.

Program Bug Bounty byl zahájený v roce 2011. Facebook za tu dobu udělil už více než 4 300 000 dolarů více než 800 hackerům, kteří našli nějakou chybu. Odměna závisí především na tom, jak je bug nebezpečný, nikoliv na tom, jak je složitý. Jen v roce 2015 Facebook odměnil 210 lidí částkou celkem 936 000 dolarů.

Zdroj / Foto: The Verge

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru