10 znepokojujících faktů o Microsoftu

Sice většina kritiky na Microsoft přichází od uživatelů Apple produktů, ale musíme uznat, že některá slova kritiky jsou oprávněná. Pojďme se podívat na deset faktů o společnosti, které jsou docela znepokojující.

1. Soudy

Všechny společnosti se občas soudí kvůli patentům a autorským právům. Všechny jsou šťastné, když soud vyhrají. Ale Microsoft to občas pěkně přehání.

V roce 2004 žaloval sedmnáctiletého Mika Rowea, který si vytvořil web s názvem MikeRoweSoft. Myslel si, že to bude chytrá a nevinná slovní hříčka, Microsoft se toho ale chytil a žaloval ho za porušení autorských práv.

Mike Rowe se tedy rozumně zeptal, jaké vyrovnání mu nabídnou, když se svého webu vzdá, a Microsoft mu nabídl mizerných deset dolarů. Mike přitom počítal s 10 000 dolary a prohlašoval, že ho jejich návrh uráží.

Microsoftu byl tolik přetřásán tiskem, že mu nakonec nezbylo nic jiného než vyplatit Mikeovi finanční náhradu a nabídnout mu návštěvu sídla Microsoftu, jejich školení a taky Xbox s pár hrami k tomu. Dnes budete z domény MikeRoweSoft.com přesměrováni na Microsoft.

mikerowe

Mike Rowe

2. Úplatkářství

Není to nic neobvyklého. Už před desítkami let byli upláceni politici a různé organizace. V dnešní době internetu jsou úplatky podstrkovány hvězdám YouTube.

Není to tak dávno, co vyplynulo na povrch, že Microsoft tajně zaplatil některým oblíbeným YouTuberům, aby mluvili o Xbox One. Když do videa YouTuber umístil aspoň 30 sekund dlouhou zmínku o Xbox One, platil mu Microsoft tři dolary za každých 1000 zhlédnutí. Sice se vám to může zdát jako směšná částka, ale věřte, že u kanálů, které dosahují milionů zhlédnutí, už to udělá hezkou sumu.

Samozřejmě bylo YouTuberům zakázáno říkat o Microsoftu cokoliv negativního. Nelegální celý tento počin není, ale rozhodně poškodil pověst obou zúčastněných stran.

youtube_xbox

3. Sexuální diskriminace

Kromě politiky a náboženství svět nic tak nerozděluje jako otázky týkající se sexuality. A Microsoft v této otázce jasně razí svůj názor, že být gayem či lesbičkou je jednoznačně špatné.

Hráči jejich her sami sebe nesměli popisovat slovem „gay“, i kdyby se mělo vztahovat k jejich vlastní sexualitě. Jeden hráč byl například zabanován za to, že používal přezdívku „TheGAYERGamer“. Tenhle nick totiž v Xboxu vnímali jako „formu implicitní sexuální narážky“.

Věci se změnily s případem Teresy, která sama sebe v jednom herním profilu popsala jako lesbičku. Ostatní hráči ji neustále obtěžovali a upozorňovali ji, že na jejím profilu „nechtějí vidět tyhle kecy“. Microsoft tedy  začal jednat a v dnešní době spolupracuje s GLAD (Gay and Lesbian Alliance Against Defamation), aby jejich produkty mohli spravedlivě využívat všichni bez ohledu na sexuální orientaci.

thegayergamer

4. Rasismus

Rasismus je bohužel všude kolem nás. Ještě horším ho ale dělá skutečnost, že ani významné firmy jako Microsoft se nevyhýbají rasistickým poznámkám. I když pak tvrdí, že to byl omyl.

V roce 2009 polská verze Microsoft Business Productivity Infrastructure zveřejnila na svém webu rozdílný obrázek, než který měla americká verze. V Polsku si ve Photoshopu vylepšili afro-amerického muže v levé části obrázku. Prostě mu nalepili hlavu bělocha.

Fotka se sice rychle vrátila do své podobní podoby a Microsoft se za svou chybu omluvil, ale spousta lidí nezapomněla.

racist

5. Perverzní Santa

Některé děti si celé šťastné sednou na klín Santovi a vypráví mu, co by si přály na Vánoce. Jiné se rozbrečí. A nedivte se, někdy k tomu dokonce mají důvod.

V roce 2007 Microsoft stvořil virtuálního Santu, se kterým si děti mohly promluvit. Pravděpodobně by to byl skvělý nápad, kdyby popletený Santa nezačal mluvit trochu mimo téma. Poprvé došlo k problému, když si povídal se dvěma dívkami (11 a 13 let), které ho požádaly o pizzu. Santa jim ale začal povídat o různých sexuálních praktikách.

Další uživatelé ho pak mohli slyšet vykládat o kriminální minulosti. Microsoft ho stáhl tak rychle, jak jen to bylo možné.

santa

6. Dobročinnost

Geniální mladík, který nedokončil školu, ale vytvořil miliardovou společnost. Tak mnoho lidí vidí Billa Gatese. Jenže stejně jako není čistá pověst Microsoftu, není úplným svatouškem ani Bill.

Nadace Billa a Melindy Gatesových financuje řadu obdivuhodných projektů, ale zaměřuje se i na takové, které si pomoc možná ani nezaslouží. V roce 2013 je kvůli tomu dokonce vyšetřovali. Bill s Melindou totiž podporují třeba skupinu The GEO Group – soukromou věznici. Jedna z jejich poboček pro mladistvé se topí ve výkalech, vězni bývají zneužíváni. Nechce je financovat ani stát Texas. Bill ale ano.

Dále podporuje třeba skupinu DynCorp, která je obviněna z několika případů porušování lidských práv, sexuálně obtěžuje afghánské chlapce a platí jim, aby se oblékali jako dívky a tancovali. Byli obviněni rovněž ze znásilňování dvanáctiletých dívek v Bosně. Bill jim jejich radovánky platí.

gates-foundation1

7. Cenzura

Třeba taková Čína v dnešní době cenzuruje snad všechno. Jejich systém cenzury internetu patří k nejlepším na světě, takže se není čemu divit, že si vysloužili přezdívku „The Great Firewall“. Ale určitě není moc hezké, když jim v tom pomáhají americké společnosti.

Abychom byli spravedliví, musíme uvést, že Microsoft není jediný, kdo pomáhá Číně odpojit obyvatele od zbytku světa. Přidávají se i Google, Yahoo a AOL. Tihle všichni ve vyhledvání blokují čínským uživatelům určité weby, které popisují citlivá politická témata. Yahoo jde až tak daleko, že aktivně čínské vládě nahlašuje lidi, kteří čtou nepovolené stránky.

censorship

8. Sexismus

Když vznikly videohry, dlouhou dobu se na ně pohlíželo jako na mužskou zábavu. Počet hráček dívek je ale v dnešní době ohromující. Nedávná studie ukázala, že zhruba polovinu hráčů videoher tvoří ženy. Muži je ale většinou neberou moc vážně a Microsoft se k nim také nestaví dvakrát kladně.

V nedávné reklamě naznačil, že ženy nesnáší videohry a že muži je musí prosit, aby si mohli koupit domů třeba Xbox.

„Raději bys pletla, než sledovala, jak zabíjím zombíky, ale věř mi. Xbox One je pro oba z nás. Vážně,“ zaznívá v reklamě.

gamer_girl

9. Porušení ochrany osobních údajů

Edward Snowden pěkně zavařil NSA. Celý svět už teď ví, jak na nás NSA dohlíží. No a ze všech společností, které NSA celou dobu pomáhají a zrazují soukromí svých uživatelů, na tom byl nejhůř Microsoft.

Zprávy ukázaly, že Microsoft NSA poskytl bezpečnostní opatření týkající se aplikace Microsoft Outlook, čímž jim umožnil přečíst si stovky konverzací. Taky NSA povolili prohlížet si tisíce videohovorů na Skypu.

Microsoft veškerá obvinění neustále popírá a tvá na tom, že soukromí uživatelů pro něj bylo vždy největší prioritou.

stop

10. Pracovní podmínky

Je těžké uvěřit, že by právě Microsoft mohl být kritizován za pracovní podmínky. Všude se pořád povídá, jak se zaměstnanci Microsoftu mají skvěle a jak dostávají dobře zaplaceno. Ale až tak úplně růžové to taky není.

Microsoft sám sebe popisuje jako „Sametovou společnost“ – termín byl poprvé použit v časopise Seattle a od té doby ho zaměstnanci běžně používají. Microsoft tvrdí, že když u nich budete zaměstnaní, dostanete od všeho to nejlepší.

Jiné zprávy ale naznačují, že zaměstnanci jsou často přepracovaní, a hlavní problém nastává, když chcete společnost opustit. Microsoft používá docela dobrou donucovací taktiku, jak si vás udržet. Pokud se pokusíte odejít, bude vás žalovat za všechno, co bude moct. Mnoho zaměstnanců, kteří mají dostatek odvahy na opuštění Microsoftu, totiž odchází ke konkurenci – často ke Googlu nebo Yahoo.

microsoft-employess

Fotografie: Seattlepi, Cinemablend, KotakuListverse, Flickr – Dustin McClure & Brian J. Matis & >Brilis, Madworldnews, LAtimes, Softpedia

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru