10 znamení toho, že Facebook ničí váš život

Téměř denně se objevují zprávy o tom, jak Facebook negativně působí na lidi. Jak si dnes neumíme normálně popovídat, nedokážeme komunikovat, stávají se z nás asociální bytosti. Je to prý způsobeno hlavně naší digitální dobou, kdy se raději posadíme k počítači.

Nejvíce kontroverzně je v této oblasti posuzován Facebook. Není pochyb o tom, že má spoustu špatných vlivů. Jenže „kdo není na Facebooku, jakoby ani neexistoval“. Ano, je to tak. Kdo není na Facebooku, nemá přehled o všech drbech, neví, co je právě in. Je omezen v některých službách, do kterých je nutné se přihlašovat právě přes Facebookový profil. Často je posuzován jako zvláštní – jak někdo nemůže mít Facebook?

Občas se však objeví odvážlivec, který vystoupí s názorem, že si svůj Facebookový profil asi zruší. Ale málokdo to dotáhne do konce. Každý totiž zapřemýšlí nad tím, co všechno by ztratil. Jako největší mínus vidí většina lidí fakt, že by ztratili kontakt se svými přáteli… No vždycky se nějaká výmluva najde. Kdy je ale správný čas zamyslet se nad tím, zda Facebook nepřináší do vašeho života příliš negativ a zda nejste už natolik uvězněni v jeho světě, že přestáváte žít reálný život?

facebook-time

10 znamení, podle kterých poznáte, že Facebook ničí váš život

1. Více komunikujete s lidmi na Facebooku než ve skutečném životě.

2. Trávíte na Facebooku stále více času, který vám potom schází.

3. Facebook je první stránka, kterou otevřete po spuštění prohlížeče. Chodíte na něj ráno, v poledne, večer. Na stolním počítači, mobilu, tabletu.

4. Máte neskutečnou touhu sledovat, co dělají vaši přátelé. Trávíte čas na Facebooku, abyste mohli sledovat jejich životy, a zapomínáte na ten vlastní.

5. Už jste někdy slyšeli říkat sám sebe „teď ne, teď jsem na Facebooku“ vašim přátelům, rodině, partnerovi, dětem.

6. Už jste některé důležité změny ve vašem životě publikovali nejdříve na Facebooku místo toho, abyste zvedli telefon nebo to svým přátelům oznámili osobně (jsem těhotná, jsem zasnoubený, …).

7. Už jste někdy spěchali a zkrátili rozhovor s někým, koho jste právě potkali, jen abyste se mohli vrátit k psané konverzaci na Facebook.

8. Už vám někdy někdo řekl něco ve smyslu „Přál bych si, abys omezil chatování na Facebooku a trávil více času se mnou.“

9. Už jste někdy na Facebooku zveřejnili něco tak osobního, že jste toho poté litovali.

10. Pravidelně se s přáteli scházíte na Facebooku místo toho, abyste se spolu skutečně setkali.

Tvrdá slova? Možná. Hodí se na vás? Pravděpodobně.

Facebook vytvořil spojení mezi virtuálním a reálným světem.

Facebook se prostě stal věcí, která v globálním měřítku změnila průběh sociální interakce. Poskytuje spojení s rodinou, přáteli, školou, organizacemi, podniky atd. Vytvořil spojení mezi virtuálním a reálným světem, činnosti na Facebooku mají skutečné životní hodnoty. Ale přinesl také nové problémy. Facebook výrazně ovlivňuje psychický růst a sociální dovednosti mladších generací. Je to vědecky prokázáno.

Existují na to studie.

Podle studie Larryho Rosena, profesora psychologie na Kalifornské státní univerzitě, „vede přílišná záliba v sociálních sítích – speciálně Facebooku – ke zvýšenému antisociálnímu chování a ztěžuje psychické poruchy“. V Rosenově studii se prokázalo, že studenti, kteří často používali Facebook během studia, měli horší známky než ti, kteří jej nepoužívali. Facebook způsoboval také problémy se spánkem a větší úzkosti a deprese. Mladší generace jsou sociálním sítím vystaveny příliš brzy a tráví na nich příliš mnoho času. Osobní sociální interakce nahrazují online interakcemi, které mají vliv na jejich sebevědomí a schopnosti komunikace.

facebookaholic

Bez Facebooku to nedokážeme, naučme se ho tedy využívat jen k našemu prospěchu.

Dr. George Gates vysvětluje, že hranici užívání sociálních sítí je náročné definovat a řešit, protože se rozšiřuje tak rychle. Negativní účinky nemohou být ignorovány a bez Facebooku bychom se už neobešli. Umožňuje propojit a vytvořit masové množství informací, které jsou potřebné pro růst naší společnosti. Internet je celkově klíčem pro vzdělávání a sociální rozvoj. Když budou lidé znát hranice používání nových technologií, jejich životy to bude spíše usnadňovat, než aby jim to přinášelo nové problémy.

Dr. Gwenn O’Keeffe tvrdí, že „Výhody dětí využívajících sociální média jako je Facebook by neměly být přehlíženy. Spojení s přáteli a rodinou, sdílení obrázků a výměna nápadů. Hodně z toho, co se děje, je vlastně velmi dobré, ale může to zajít příliš daleko.“ Je třeba naučit se rozeznávat problémy od přínosných věcí, naučit staré i nové uživatele sociálních sítí jak správně tyto stránky používat, aby z nich mohli spíše těžit.

Fenomén hluboce zakořeněný v naší společnosti

Ano, o Facebooku toho již bylo a ještě bude napsáno dost. Stále mi ale vrtá hlavou, zda je skutečně možné, aby svět pokračoval takhle. Nebo za pár let přijde zase něco jiného, co všechny nadchne? Ať se nám to líbí nebo ne, Facebook a další sociální sítě mají přímý dopad na náš osobní život a psychický stav. Je to fenomén, který je dnes v naší globalizované společnosti již hluboce zakořeněn a je naší povinností využít ho jako pomocný nástroj a nenechat se pohltit závislostí a posedlostí. Koneckonců všeho moc škodí.

Zdroje: curtisfisher, doncrowther.com, obrázky: curtisfisher, ucberkeleyblog

Komentáře

Nahoru