Dnes vyšlo 15 článků

10 tipů, které zefektivní vaši práci s Google Chromem

10 tipů, které zefektivní vaši práci s Google Chromem

Google Chrome je již nějakou dobu nejpoužívanějším prohlížečem na světě. Pokud ho upřednostňujete i vy, je pravděpodobné, že ho používáte denně. Že ho tedy znáte jako své boty? Tak to těžko. Vsaďte se, že spoustu z těchto tipů rozhodně znát nebudete. A přitom by tak mohly zefektivnit vaši práci!

1. Využívejte klávesové zkratky

Stejně jako každý dobrý prohlížeč má i Google Chrome několik desítek různých zkratek, které vám mohou pomoci zvýšit rychlost vaší práce. Níže je uvedených pár těch, které by se vám nejpravděpodobněji mohly hodit.

 • Ctrl + 1 – 8 = Stisknutím kláves Ctrl a jakéhokoliv čísla od 1 do 8 se přepnete na kartu odpovídajícího čísla ve vaší liště.
 • Ctrl + 9 = přepnutí na poslední záložku
 • Ctrl + H = otevře se historie
 • Ctrl + J = otevře okno Stažené soubory
 • Ctrl + K = přesune kurzor do adresního řádku
 • Ctrl + T = otevře novou kartu

2. Adresní řádek umí více než jen hledat

S adresním řádkem se dají provádět větší kouzla, než že do něj jen napíšete URL adresu a zmáčknete enter. Je také schopen provádět matematické výpočty. Jen si to zkuste. Nemusíte ani zmáčknout enter a už vám bude nabídnuta odpověď.

google-chrome-adresni-radek

3. Synchronizujte si Chrome s Google účtem

Chrome umožňuje synchronizovat nastavení, hesla a záložky do vašeho Google účtu. To se může hodit každému, kdo pracuje s několika počítači – chvíli jste doma, poté v práci, pak si vezmete notebook… Díky synchronizaci máte vždy vše s sebou. Nastavit ji můžete tak, že zmáčknete ikonku Menu v pravém horním rohu a vyberete možnost Nastavení. Přihlášení máte hned nahoře.

chrome-nastaveni

4. Připněte si často používané karty

Každý má nějaké stránky, které otevírá denně. Proto je výhodné si takové weby připnout do lišty napevno. Na níže uvedeném obrázku třeba vidíte, že je tam připnutých 8 stránek.

browserbar

Pokud chcete kartu připnout, stačí na ni kliknout pravým tlačítkem a zvolit možnost Připnout kartu.

Bonusový tip: Kartu samozřejmě můžete přetáhnout přesně na místo, kde se vám bude nejvíce líbit.

5. Využívejte automatické vyplňování

Používejte funkci autovyplňování formulářů jedním kliknutím. Google Chrome si uloží vaše údaje, které se objevují ve většině formulářů. Pak stačí jen kliknout a údaje se samy doplní.

Nejdříve je však musíte zadat.

 1. Klikněte na ikonu Menu v pravém horním rohu.
 2. Vyberte možnost Nastavení.
 3. Ve spodní části Nastavení klepněte na Zobrazit rozšířená nastavení…
 4. Pod nadpisem Hesla a formuláře najdete přesně to, co potřebujete. Teď už vám zbývá jen Spravovat nastavení Automatického doplňování.
 5. Vyplňte své údaje a potvrďte tlačítkem Hotovo.
 6. A pomocí níže uvedeného formuláře můžete funkci vyzkoušet.
Jméno: Příjmení:
Ulice:
Město:  PSČ:
Telefonní číslo: E-mail:

6. Změňte velikosti textových polí

Chrome vám umožňuje přizpůsobit si velikost textového pole. To se může hodit v případě, kdy budete vyplňovat formulář, jehož okénko se vám nebude zdát dostatečně velké pro všechny informace, které chcete napsat. Je to jednoduché. Stačí podržet pravý dolní roh textového pole a tažením ho zvětšit. Zkuste si to dole.

7. Používejte Správce úloh

Správce úloh v Chromu  vám ukáže, kolik paměti a procesoru zabírá každá otevřená karta a rozšíření, které jste nainstalovali. Dostanete se na něj pomocí klávesové zkratky Shift + Esc nebo pomocí ikonky Menu, výběrem Nástroje a poté Správce úloh.

Některé úlohy, které vám počítač zatěžují nejvíce, tam samozřejmě můžete ukončit. A pokud je vám to málo, rozhodně se podívejte na Statistiky pro experty, na které se dostanete po kliknutí na odkaz v levém spodním rohu.

chrome-spravce-uloh

8. Zavírejte karty rychleji

Každou kartu můžete zavřít kliknutím na křížek na její pravé straně. To je každému asi dost jasné. Nicméně existuje i rychlejší způsob. Například můžete vzít myš a stisknout kolečko kdekoliv na kartě. Nebo použijte klávesové zkratky Ctrl + W nebo Ctrl + F4. Ale berte na vědomí, že pokud budete kombinaci kláves držet, zavřou se vám postupně všechny karty.

Bonusový tip: Pokud kliknete kolečkem na nějaký odkaz, otevře se vám tento odkaz na nové kartě.

9. Používejte Chrome příkazy

S těmito příkazy získáte přístup k mnoha skrytým funkcím. Zadejte do adresního řádku chrome://chrome-urls a uvidíte sami. Seznámíte se tam s příkazy, které vám umožní dělat prakticky vše od zobrazení DNS informací až po některé příkazy, které dobře znáte – třeba otevření nové záložky.

chrome-urls

10. Instalace rozšíření

Žádný internetový prohlížeč nebude mít všechny funkce, které by se vám mohly hodit, a proto není na škodu navštívit Google Chrome Webstore, kde si můžete vyhledat a zdarma nainstalovat různá vylepšení. Jsou tam k dispozici tisíce různých rozšíření, her a dalších doplňků, kterými si svůj prohlížeč můžete přizpůsobit.

chrome-webstore

Zdroj: Computer Hope, obrázek: googleapsforedu

Komentáře

Nahoru