10 programovacích jazyků, které byste měli ovládat

Některým vývojářům občas může připadat, že nekonečná práce na stejném kódu je trochu nudná. No a získání znalostí nových programovacích jazyků/dovedností a IT nástrojů je nezbytné, pokud chcete zůstat v kontaktu s rychle se měnícím technologickým světem. Ale vědět, co je vhodné se naučit, není vždy zřejmé. Váš čas na tomto světě je omezený a nikdy se nemůžete stihnout naučit všechno. Je tak třeba zaměřit se tím správným směrem.

S pomocí Indeed.com, agregátorem pracovních pozic, a statistikami CIO.com, které pomáhají určit výdělečné pracovní pozice, dali na Computerworld.com dohromady programovací jazyky, po kterých je ze strany zaměstnavatelů poptávka.

1. SQL

Většina firemních a webových databází se spoléhá na SQL. Sice jejich práci nevidíte, protože se pohybují takřka v zákulisí, ale jsou velmi důležitou částí. Structured Query Language je to, co se označuje jako specializovaný programovací jazyk, který byl navržen pro editaci a dotazování dat uložených v databázových systémech.

2. Java

Mantra Javy je write-once-and-run-anywhere – tedy ve smyslu jednou napiš a rozběhni kdekoliv. Tento multiplatformní, objektově orientovaný programovací jazyk, se stal jednou z nejvyhledávanějších znalostí každého vývojáře na světě. Světlo světa spatřil již v roce 1995 a stále je z perspektivy zaměstnavatele jedním z nejpopulárnějších jazyků.

Pro obyčejné lidi je představa pochopení kódu nemožná.

Pro obyčejné lidi je představa pochopení takového kódu nemožná.

3. HTML

HTML je jednou ze základních technologií, na kterých je postavený celý obrovský svět Internetu. V kombinaci s JavaScriptem a CSS můžete HTML použít k vytváření velmi působivých webových stránek a aplikací s interaktivními funkcemi. Přidáním CSS a jQuery získáte mocný designový interaktivní nástroj, který zaujme. HTML je ale základ.

4. JavaScript

JavaScript je stejně jako HTML součástí struktury webu. Je tady už dlouho, ale teprve nedávno se objevilo oživení s pomocí jQuery knihoven. Používá se téměř na každém webu, aby byly webové stránky více interaktivní.

5. C++

C++, který vyvinul Bjarne Strousup v roce 1983, je rozšířením programovacího jazyka C. Doplněním objektově orientovaného programování dostal tento vysokoúrovňový jazyk některé mocné schopnosti. Programátorům poskytuje naprosto netušené možnosti, ovšem samozřejmě jen v případě, že se jim tento jazyk podaří směle zvládnout.

6. C#

Objektově orientovaný C# (čte se „C sharp“) byl vyvinutý společností Microsoft jako vysokoúrovňový programovací jazyk plně kompatibilní s Microsoft.NET. I když je používán hlavně v systémech Windows, je C# navržen jako multiplatformní jazyk. Často je považován za vhodný pro ty, kteří se cítí být svázáni Javou, ale na C nebo C++ si netroufají.

Programátoři jsou občas vnímáni jako "ti divní"...

Programátoři jsou občas vnímáni jako „ti divní“…

7. XML

Extensible Markup Language neboli XML je značkovací jazyk vyvinutý W3C. Dříve byl používán především k definování kódování dokumentů, dnes je ale standardním formátem pro výměnu informací – najdete jej například téměř u všech kancelářských balíků. Oproti HTML, které je spíše o tom, jak jsou uspořádány informace, je XML o uschování, struktuře a přenosu dat.

8. C

C je v současné době pravděpodobně vůbec nejrozšířenějším a nejpopulárnějším programovacím jazykem – aspoň v závislosti na programovací komunitě Tiobe. Vychází z něj mnoho dalších jazyků včetně C#, Pythonu, Javy, PHP a Perlu.

9. Perl

Larry Wall vytvořil Perl v roce 1987. Původně začal jako unixový skriptovací jazyk. Pan Wall se při jeho konstrukci řídil heslem „Dá se to udělat více způsoby (there’s more than one way to do it)“. Díky tomu umožňuje psát krátké programy jednoduše a rychle, ale naroveň nebrání v psaní těch složitějších.

10. Python

Python je objektově orientovaný programovací jazyk na vysoké úrovni. Vývojáři ho mohou používat mnoha způsoby. Jde v něm především o čitelnost. Jeho syntaxe je jednotná a jednoduchá.

Obrázky: ecamp4u.com, telegraph.co.uk

Komentáře

 • Petr

  KDO by je měl ovládat? Všichni? a PROČ? Čálen o ničem…

 • Petr

  KDO by je měl ovládat? Všichni? a PROČ? Čálen o ničem…

  • Jura

   Proč o ničem? Spíše: Autorko doplnit o více a detailnější informace(+ např. nějaké linky) a přidat/rozšířit o např. 5 10 upadajících programovacích jazyků.

   • Nov

    Článek je o ničem. Nevím kdo je cílová osoba pro tento článek. Věta o SQL: „Sice jejich práci nevidíte, protože se pohybují takřka v zákulisí, ale jsou velmi důležitou částí“. Díky této větě, je jasné, že je to maximálně pro studenty Informačních technologií. Jinak každý v IT snad ví, že SQL je druhá polovina aplikací jako takových (ano dá se říct „není vidět“)…

 • Miloslav Ponkrác

  Já bych odepsal především jazyk Perl. Není (dnes) naprosto k ničemu a ještě jsem nezažil, že by ho člověk někde skutečně potřeboval. Jeho autor ho zlikvidoval svou megalomanií, kdy tak dlouho ohalšoval Perl6, až ho poslal do WC.

  Nehledě na to, že není horší, nečitelnější a zmatenější jazyk, než je Perl. Posměšně se mu často říká „write only“, tedy program je možné napsat, ale často už nikdy později pochopit, opravit, rozšířit, vyznat se v něm bez nasazení velkého myšlenkového úsilí srovnatelné s úsilím pro získání doktorátu z atomové fyziky.

  Stejně tak bych odepsal jazyk C. Není třeba. Jeho funkci dnes skvěle zastupuje C++, jazyk C je neefektivní, drahý na vývoj, nemá proti C++ jedinou výhodu. Navíc se čistý jazyk C používá zřídka a čím dál méně – právě z ekonomických důvodů a vysokých nákladů vývoje, které jsou pro tento jazyk extrémně nepříznivé. Je to jazyk vhodný do historických zmínek.

  • Nov

   +1

 • Ladis

  HTML neni programovací jazyk …

 • deff

  článek naprosto o ničem,

Nahoru