10 nejoblíbenějších programů historie. Který z nich jste nikdy nevyzkoušeli?

10 nejoblíbenějších programů historie. Který z nich jste nikdy nevyzkoušeli?

Po dobu vývoje softwaru se na dosud vytvořené operační systémy dostaly desetitisíce, možná statisíce zajímavých programů. Ať už šlo o licencované produkty či nikoliv, lidé si je mohli většinou plnohodnotně vyzkoušet. Nedávno se na povrch dostala statistika nejoblíbenějších programů celé dosavadní počítačové historie. Pojďme si z nich prvních deset alespoň z části připomenout.

1. Napster

Když se v roce 1999 dostala na veřejnost online služba Napster, jen menšina uživatelů mohla věřit tomu, že se bude rozvíjet i nadále a po dlouhá léta naplňovat internetové magazíny novými informacemi o vylepšeních a lepších možnostech. Příčina této myšlenky byla jasná. Jednalo se o tzv. P2P (peer-to-peer) aplikaci, která v tomto případě umožňovala uživatelům mezi sebou nedovoleně distribuovat hudbu.

O dva roky později (2001) byla služba na soudní příkaz zrušena. Od té doby je ale používání složeného slova “peer-to-peer” daleko častější.

2. HyperCard

Šlo o první hypermediální systém ještě před samotným World Wide Web (WWW), který vytvořila a v roce 1987 představila společnost Apple. Dalo se v něm naprogramovat téměř cokoliv (především aplikace), využíval množství funkcí spolu s grafickým, flexibilním a modifikovaným uživatelským rozhraním. HyperCard zájemcům poskytoval rovněž svůj vlastní programovací jazyk, zvaný HyperTalk. Firma Apple ho již od prvopočátku prodávala za necelých padesát dolarů.

Z trhu byl stažen v roce 2004, protože se po dlouhou dobu nedočkal další aktualizace.

3. MS Paint

Pod názvem Malování si můžete představit vlastně to samé. Jde o systémovou aplikaci společnosti Microsoft, kterou si do teď oblíbilo mnoho uživatelů, především pak ti bez internetu, kteří MS Paint využívají jako výchozí grafický editor.

Kromě kreslení tužkou program nabízí několik dalších podobných funkcí. Umí pracovat s bitmapovými, jinak řečeno rastrovými obrázky a pomocí několika nástrojů umožní dokonce vytvářet třeba geometrické útvary.

4. Netscape Navigator

Internetových prohlížečů v devadesátých letech moc nebylo. Proto se v té době Netscape Navigator proslavil natolik, že se po několik dalších let stal jedním z nejvyužívanějších. Až s příchodem Internet Exploreru se Netscape dostával do pozadí a zanedlouho ho software od Microsoftu svou integrací do Windows vytlačil téměř úplně. Čím si ale prohlížeč pomohl k odstupu sám, byla malá inovace.

5. Firefox

U prohlížečů ještě na malou chvíli zůstaneme. V důsledku rapidního rozvoje softwaru se na veřejnost dostal i dnes velmi populární Firefox od Mozilla Corporation. Kromě toho, že je rychlý, přehledný, bezpečný, plný možností a hlavně spolehlivý, tak je i multiplatformní. Díky tomu si ho mohou bezplatně stáhnout mimo uživatele operačního systému Windows i disponenti Mac OS X, Linux, FreeBSD a několik dalších. S prohlížečem je možné propojit i tzv. add-ons, neboli doplňky, které jsou většinou taktéž zdarma ke stažení.

6. Photoshop

Tak jako některé ostatní programy, se i Adobe Photoshop dostal jako první na “applácký” Mac OS. Na rozdíl od jiných se ale od roku 1990, kdy byl poprvé uveden na trh, nikdy neztratil z dohledu počítačových uživatelů.

Jelikož mezi námi jsou i někteří začátečníci, trochu se s Photoshopem seznámíme. Stejně jako Malování (MS Paint), je i Photoshop bitmapový grafický editor. Ovšem o něco silnějšího rázu. Disponuje nespočetným množstvím nástrojů pro jednoduché i složité úpravy fotografií. Od ořezávání, což umí dnes většina programů, až po 3D editace.

7. WordPerfect

Dříve standardní textový procesor, dnes už jako součást nabušeného kancelářského balíku. Podporován byl na Windows a DOS, později ho ale z popředí vytlačil Micosoft Office a měl co dělat, aby se ve světě software nadále udržel. To se sice stalo, ale především kvůli rozvoji kancelářských balíků je v dnešní době používán o dost méně. To ale nic nemění na tom, že je mezi určitou skupinou lidí stále oblíbený. V současnosti jej má ve správě kanadská společnost Corel Corporation, díky níž je v prodeji hned několik edicí.

8. Lotus 1-2-3

Představte si Microsoft Excel v 90. letech. Tak by se dal popsat výborný tabulkový procesor Lotus 1-2-3. Jak vlastně název vznikl? “Lotus” jako dřívější vyrábějící firma a “1-2-3” díky třem integrovaným funkcím. Program využívala většina majitelů počítače. Nyní je v majetku společnosti IBM, která firmu Lotus v roce 1995 koupila.

9. Scrivener

Ačkoliv Scrivener není v Česku tolik známý, mezi komunitou spisovatelů se stal populárním až neočekávaně. Jde o plnohodnotný textový procesor, s nímž lze spravovat vlastní dokumenty, poznámky či metadata. Ať už je zájemce spisovatel, redaktor významného deníku nebo magazínu a potřebuje mít všechnu svou práci na jednom místě a přehledně ji organizovat, není nic vhodnějšího, než zakoupit Scrivener. Kromě zmíněných možností také umožňuje pracovat ve Full Screen režimu pro maximální koncentraci.

10. Solitaire

A na konec tu máme jednu specialitku, kterou jistě všichni znáte. Solitaire je systémová hra ve Windows. Většinou je využívána při absenci připojení k internetu, kdy efektivně zažene nudu. Solitaire není známý ale jen v rámci IT. Svou popularitu si tato karetní hra vytvořila již v minulosti. Zřejmě má původ ve Francii a její historie sahá až do 17. století.

Jak jste si mohli všimnout, z poloviny se jedná o programy let minulých. Tím je naznačeno, že nejen moderní software musí být nejdokonalejší a tím vlastně i nejoblíbenější.

Komentáře

Nahoru