10 nejlepších rozšíření pro internetový prohlížeč Google Chrome

10 nejlepších rozšíření pro internetový prohlížeč Google Chrome

O tom, že nejpoužívanější prohlížeč světa z dílny strýčka Google má k dispozici enormní množství rozšíření (pozor, neplést s add-ony nebo pluginy), netřeba diskutovat. Možná je to také drobný mínus tohoto browseru – v té ohromné hromadě rozšíření je těch dobrých skutečně jen málo. Proto vám nyní přinášíme výběr nejznámějších, nejpoužívanějších a nejlepších vylepšováků, které váš prohlížeč posunou zase o kus dále. Na druhou stranu nedoporučujeme dělat z Chromu další operační systém s desítkami pluginů, to by pak nemusel přežít.

Instalace rozšíření v Chromu je ale mnohem příjemnější, než v případě většiny ostatních prohlížečů – nemusíte nic restartovat a můžete si tak rovnou vychutnávat svá nainstalovaná rozšíření. Jestliže budete mít jakékoliv výhrady nebo dodatky k tomuto článku, vyjádřete v komentářích a třeba vyjde druhý díl. Ale teď už dost řečí, pojďme se podívat na ta nejlepší rozšíření, která vám váš Chrome pořádně vytuní.

AdBlock

Co jiného by se mohlo dostat na první místo našich doporučených rozšíření, než AdBlock? Tento populární nástroj dělá přesně to, co má napsáno anglicky v názvu – blokuje nejrůznější reklamu na vámi navštívených webových stránkách. Spousta webmasterů ho však nemá ráda a také vám nemusí fungovat úplně nejsprávněji – již se objevily desítky případů, kdy AdBlock blokoval i jiné věci, než reklamu – např. videa, webové aplikace nebo nejrůznější flashové doplňky. Dá se ale jednoduše dočasně zakázat, takže opětovné zobrazení celé stránky není žádný problém.

Ke stažení zde

Smooth Gestures

Název opět napovídá, že jde o rozšíření nabízející gesta s myší. Ta dokáží opravdu zpříjemnit surfování po síti. Při správném nastavení funguje rozpoznání pohybů na výbornou. Umožňuje také nahradit gesta klávesovými zkratkami, což ocení především majitelé notebooků.

Ke stažení zde – musíte jej ale nainstalovat v nastavení Chromu v kartě Rozšíření přetažením staženého souboru na stránku s rozšířeními

Speed Dial

Spoustě lidí nemusí klasický náhled osmi nejnavštěvovanějších webů na nové kartě v Chromu stačit. Jestliže i vám pouhých 8 stránek nestačí, můžete sáhnout po známém rozšíření Speed Dial. To nabízí až 81 náhledů a hluboké možnosti nastavení od vyladění zobrazovaných stránek až po nastavení obrázku na pozadí náhledů.

Ke stažení zde

iReader

Moc pěkné vylepšení Chromu pro vášnivé čtenáře. Jeho hlavním úkolem je zobrazení jednotlivých článků (nebo jiného textu) v pěkném sloupečku na bílém pozadí – bez reklam, zbytečností a ošklivých pozadí, která dělají text nečitelným. Nefunguje však na každé stránce, ovšem na Objevit vám problémy dělat nebude.

Kromě nádherného zobrazování textu umožňuje také okamžité sdílení článku přes e-mail, Twitter nebo Facebook. Ani tlačítko pro vytisknutí článku nebo skrytí obrázků vás nezklame.

Ke stažení zde

Turn Off the Lights

Jestliže před čtením článků upřednostňujete sledování videí nebo prohlížení obrázků, vyzkoušejte toto zajímavé rozšíření. Při sledování videí na YouTube, Vimeo a dalších serverech nebo při prohlížení obrázků na Picase odstraní zbytečnosti a zobrazí opravdu jen to, co vidět chceme – video/obrázek. Všechno ostatní zahalí černotou.

Umožňuje také nastavit, jak černá ona černota bude a také zapnout automatické začernění zbytku stránky. Nechybí ani nastavení šílených barevných efektů okolo videa nebo ochrana očí.

Ke stažení zde

Ghostery

Zajímá vás, kdopak vás špehuje? Kdo všechno zkoumá, co hledáte a děláte? Ghostery všechny tyto nástroje dokáže zobrazit a zablokovat. Můžete se tak zbavit například sledování otravných reklamních serverů. Ty totiž většinou sledují, co děláte, kvůli zobrazení co nejcílenějších reklam.

Ke stažení zde

goo.gl Shortener

Tweetujete nebo sdílíte odkazy v SMS zprávách? Používáte populární zkracovač odkazů goo.gl často? V tom případě by možná stálo za to vyzkoušet toto vylepšení, které vám goo.gl zabuduje do Chromu. Pro zkrácení odkazu aktuálně zobrazené stránky stačí kliknout na ikonku goo.gl Shorteneru a on vám okamžitě vypíše zkrácený odkaz. Umožňuje také přihlásit se, takže můžete vidět kompletní historii včetně statistik bez nutnosti otevírat stránku goo.gl.

Ke stažení zde

Nepoužíváte goo.gl? V tom případě můžete vyzkoušet jiné zkracovače.

Xmarks

O populárním rozšíření Xmarks se šířilo velké množství dohadů – možná bude placený, možná zcela zrušený. My víme jen, že jde o perfektní nástroj k záloze a synchronizaci záložek či hesel. Umožňuje také přenášet tato data mezi nejpopulárnějšími prohlížeči jako je Chrome, Firefox nebo Safari. Můžete tak mít bez problémů všechny prohlížeče se stejnými hesly a záložkami.

Ke stažení zde

Auto Replay for YouTube

Velmi, velmi užitečné rozšíření pro milovníky přehrávání hudby na YouTube. Pokud nechcete přecházet na youtuberepeat.com (respektive listenonrepeat.com), můžete vyzkoušet tento naprosto jednoduchý doplněk, jehož jedinou funkcí je neustálé opakování videa na YouTube. Stačí pod videem zaškrtnout políčko “Auto Replay”.

Ke stažení zde

RescueTime

Populární nástroj pro zvýšení produktivity RescueTime oplývá i doplňkem pro Chrome. Ten se hodí v případě, že nechcete stahovat celý program, který měří všechnu aktivitu na počítači. Stejně jako systémový program, ovšem, pouze v prohlížeči, měří čas strávený jednotlivými aktivitami. Ty dělí do kategorií, zasílá týdenní hodnocení, hodnotí v procentech vaší produktivitu v Chromu a mnoho, mnoho dalšího. Jeho další výhodou je, že základní (ale naprosto dostačující verze) je zcela zdarma. Vyžadována je pouze registrace. Jestliže si tedy vždy večer říkáte, čím vším jste “zabili” celý den, doporučujeme vám vyzkoušet toto velmi povedené rozšíření.

Ke stažení zde

Omlouváme se za vynechání některých skvělých rozšíření, snažili jsme se ale vybrat ty nejlepší z nejlepších. Pochlubte se nám v komentářích, co by ještě stálo za zmínku. My vámi doporučovaná rozšíření vyzkoušíme a podle zájmu vydáme ještě jeden díl, s dalšími skvělými rozšířeními, která se do tohoto článku nevešla.

Zdroj: výběr rozšíření uvedených na Lupa.cz, Chip.cz a Zive.cz a nejrůznějších doporučení a komentářů, náhledový obrázek – Google.com

Komentáře

Nahoru