Dnes vyšlo 1 článků

10 nejdůležitějších rozdílů mezi Macem a PC

Je to jako iOS proti Androidu. Macy a PC spolu bojují po mnoho let. Dříve to bylo jednoduché. Vývojáři psali lepší aplikace pro Windowsy. Dnes už to ale tak jednoznačné není. Oba mají své klady a zápory. Tady je přehled těch nejdůležitějších rozdílů mezi nimi.

mac-vs-pc

Apple je hrdý na design

Apple tráví roky tím, že vymýšlí působivý design svých výrobků. Společnost se zaměřuje na veškeré detaily, dokonce i zevnitř jejich počítače vypadají hezky.

Design PC záleží na tom, která společnost ho vyrobila, většinou ale není tak atraktivní jako ten od Applu. Existují ovšem pěkné napodobeniny designu Apple. Obvykle se ale nejedná zrovna o levné kousky.

1. Macy jsou obvykle dražší

A to výrazně. Samozřejmě existují PC vyšší třídy, které stojí zhruba stejně jako MacBook Air (nebo více). Ale zatímco počítač s Windows můžete pořídit i levně, o Macu se to říci nedá.

2. PC jsou lepší pro hráče

Vzhledem k tomu, jak vysoce přizpůsobitelné stroje s Windows jsou, jim často dávají přednost vášniví hráči. Mohou totiž snadno zvýšit výkon lepší grafickou kartou nebo přidáním paměti. Macy v herní oblasti prostě nemůžou konkurovat. Jedině že byste byli fakt nechutně bohatí.

3. S Macem budete mít lepší zákaznickou podporu

Když se vám rozbije Mac, vezmete ho do Apple Store a tam vám pomůže specialista. Většinou za to nic nebudete platit.

Microsoft má také svá prodejní místa, ale zdaleka ne tolik jako Apple. Pro zákaznickou podporu byste museli zavolat výrobci vašeho notebooku.

4. Macy jsou bezpečnější proti malwaru a virům

Bezpečnostní společnost AVG píše, že sice je Maců stále o velké množství méně než počítačů se systémem Windows, ale jsou rozhodně bezpečnější. Pravděpodobně je to ale jen otázkou času. V posledních letech se počet virů na Macy zvyšuje. Apple se tomu ale snaží bránit.

5. Vypadají úplně jinak

To asi není nic překvapivého. Aktuální Windows 8.1 se svými dlaždicemi vypadá úplně jinak než Mac OS X, který je tak nějak čistý. Na základní obrazovce máte dok se všemi oblíbenými aplikacemi a nahoře hlavní panel.

6. U PC můžete být vybíravější, co se týče hardwaru

Existuje mnoho různých výrobců PC. Microsoft dělá software, ale hardware si můžete vybrat od HP, Aceru, Lenova, Dellu a mnoha dalších. Uspokojí veškeré vaše preference a rozpočet.

Apple dělá hardware i software, takže možnosti jsou značně omezené. Jedině že byste chtěli mít něco speciálního a na tradiční PC si zkusili dát OS od Applu. I to jde.

7. Některé Windows mají dotykové obrazovky

Mnoho počítačů s Windows přichází s dotykovým displejem, protože Windows 8.1 je pro dotyk uzpůsobený. U Macu takovou možnost nenajdete.

8. Windows běží na tabletech, noteboocích i stolních počítačích

Windows 8.1 je k dispozici na zařízení všech možných velikostí od velkých all-in-one počítačů, přes notebooky až k malým tabletům. OS X máte pouze pro Apple notebooky, stolní počítače a all-in-one počítače.

9. Různé klávesové zkratky

Pokud v brzké době plánujete přejít z PC na Mac nebo obráceně, budete mít zřejmě problémy s klávesovými  zkratkami. Je to jeden z nejběžnějších problémů při přechodu. Liší se totiž třeba i klávesová zkratka pro screenshot.

10. Tip na závěr: Můžete mít to nejlepší z obou!

Na Macu si úplně klidně můžete spustit Windows. Bez nějakých speciálních znalostí ho můžete mít buď prostřednictvím virtuálního stroje nebo přímo v systému. Každý Mac má vestavěný program Boot Camp, který umožňuje instalaci Windows. I prostor na disku můžete rozdělit mezi Windows a Mac OS X, takže budete mít oba operační systémy na stejném počítači.

Zdroj: BI, fotografie: Semicolon

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru