Dnes vyšlo 15 článků

10 nejčastějších otázek, na které se vás může HR pracovník během pohovoru zeptat

Najít si svůj dreamjob dá leckdy opravdu zabrat. A když už si najdete firmu, pro kterou byste chtěli a i mohli pracovat, musíte projít zdlouhlavým procesem výběrového řízení. Během něho musíte zapojit veškeré své schopnosti, stát se na chvíli prodavačem a snažit se co nejlépe prodat sám sebe. Když se to povede, začne se vás HR pracovník nebo někdo z managmentu dané společnosti vyptávat na záludné otázky. Jak na ně reagovat?

Než začnu s konkrétními příklady, bylo by vhodné zmínit, že pokud chcete na pohovoru uspět, je důležité se řádně připravit. Přečtěte si všechno o dané firmě, podívejte se na reference na internetu. Ti nejlepší se dokonce informují i o osobě, která celý pohovor vede. Když daných informací využijete správně, budete za hvězdu. Když naopak špatně, budete za stalkera (avšak i to obnáší jistou výhodu).

Štěstí přeje připraveným

Kromě toho, že si zjistíte všechno o firmě, doporučujeme se připravit na 10 nejčastějších otázek, které vám HR manažer položí na pohovoru…

Proč jste opustili své předchozí zaměstnání?

Odpovězte s klidem a jistotou. Nevyplatí se hnedka nadávat, jak nebyl váš bývalý zaměstnavatel k ničemu vstřícný anebo, jak vás nutil dělat nad rámec vašich možností. Jakmile s tím začnete, dáváte tím potenciálnímu zaměstnavateli signál, že byste tak mohl špinit i jeho firmu v budoucnu.

Jak se stavíte k novým výzvám?

Zatímco polovina lidí by při této otázce začala šílet a ptát se sám sebe, zda tu jste správně. Vy jste lepší! V klidu odpovězte to nejjednodušší, co vás napadne – k nové výzvě se stavím s klidem a už od počátku se snažím pochopit celou její podstatu.

student-849824_1280

Naučte se na otázky odpovídat v klidu a budete za vodou

Proč máte v CVčku takovou časovou mezeru?

Především nezmiňujte, že jste byli nezaměstaní. Tím byste mohli dát lidem na jevo, že jste se o práci ani nesnažili. Zkuste odpověď zformulovat ve svůj vlastní prospěch –  možná jsem nepracoval, ale na svém osobním rozvoji jsem pracovat nepřestal.

Jaké jsou vaše slabé stránky?

I když si myslíte, že vás HR pracovník dostal, není tomu tak. Stačí takovou otázku jednoduše obrátit ve svůj prospěch – jsem perfekcionista. 

Přestěhoval byste se kvůli své práci?

Tato otázka se řadí mezi opravdový hardcore. Před tím, než odpovíte, ujasněte si, co je pro vás důležité. Je totiž dosti možné, že když odpovíte kladně, bude to od vás zaměstnavatel i v budoucnu požadovat.

Uveďte jeden příklad, kdy jste selhali…

Je úplně jedno, co řeknete. Stačí to jen obrátit, že vás to nakoplo k tomu, abyste se sebou začali něco dělat.

Kde se vidíte za 5 let?

Samozřejmě, nikdo po vás nemůže chtít přesnou a pravdivou odpověď. Řekněte svůj plán, na čem chcete pracovat. Smyslem této otázky je ukázat zaměstnavateli, že přemýšlíte trochu do budoucna a máte jasnou vizi, kam to chcete dotáhnout.

V čem jste odlišní oproti ostatním, kteří seděli na této židli a žádali o práci jako vy?

Tato otázka se dá přeložit také jako – proč bychom měli zaměstnat právě vás? Uveďte své vzdělání, přednosti a nejlépe všechny své dosavadní pracovní zkušenosti, které by vás mohli odlišovat od ostatních. Hlavně to nepřežeňte se sebevědomím, to by se vám mohlo škaredě vymstít.

entrepreneur-593362_1280

Dostatečné sebevědomí vám jen pomůže, ale nepřežeňte to!

Zkuste nám říci jednu situaci, kdy jste se neshodli s ostatními. Jak jste se zachovali?

Popište detailně všechny okolnosti dané situace a především hlavní důvody, proč jste se do sporu dostali. Následně stačí jen říci, jak jste vyřešili odlišné názory.

Nemáte na nás nějaké otázky?

Odpověď nikdy nesmí znít, že ne! Nikdy neskončete pohovor s tím, že se už na nic nechcete zeptat. Stačí parafrázovat – “Chápu tedy správně, že vaše firma je nejlepší na trhu v oblasti…” nebo položit otázky typu: “Co se líbí vám osobně na práci v této firmě?”

startup-849794_1280

Vždy se ptejte dál, ukažte zaměstnavateli, že o tu práci máte zájem!

SCHVÁLNĚ SE JEŠTĚ PODÍVEJTE, NA CO SE VÁS MŮŽOU ZEPTAT NA POHOVORU V GOOGLU… 

Zdroj: entrepreneur, StartItUp

Komentáře

Nahoru