Dnes vyšlo 15 článků

10 nejčastějších mýtů o Google Glass

10 nejčastějších mýtů o Google Glass

Google Glass už jsou s námi docela dlouho. Pravda je taková, že v Česku s nimi nikoho běžně moc nepotkáte, ale jinde ve světě už se to stává. Přesto s těmito chytrými brýlemi ještě spousta lidí není moc seznámena, a tak přetrvávají různé mýty. Některé jsou až téměř absurdní.

Google se ale rozhodl učinit jim přítrž. Ve čtvrtek zveřejnil příspěvek, ve kterém popsal deset úplně nejčastějších mýtů a úspěšně je vyvrátil. Tak se na to pojďme podívat.

Pro začátek Google uvedl, že mýty jsou vlastně běžná věc. Jistě jste již také někdy slyšeli, že zub se v sodě do 24 hodin rozpustí nebo že aligátoři žijí v kanalizaci velkých měst. Bez různých takových pověr by byl svět určitě nudnější. Mýty tedy mohou být zábavné, ale mohou být i matoucí nebo znepokojující. A pokud se o nich mluví často, lidé si opravdu začnou myslet, že jsou skutečné. Dříve byli lidé například přesvědčeni o tom, že příliš rychlá jízda vlakem poškodí lidské tělo.

Ale teď už k mýtům ohledně Google Glass. Google je prý polichocen, že na sebe strhávají tolik pozornosti, ale přece jen by byl raději, kdyby některé věci uvedl na pravou míru.

1. Google Glass odvádějí pozornost od skutečného světa

Místo toho, abyste se dívali do počítače, smartphonu nebo tabletu, byste se měli soustředit na život, který se děje kolem vás. A Google Glass to umožňují. Velké životní okamžiky – koncerty, představení vašich dětí – by neměly být pozorovány přes obrazovku. A to je důvod, proč jsou Glass ve výchozím nastavení vypnuty a zapnete si je pouze tehdy, když budete chtít. Jsou navrženy tak, aby tu pro vás byly vždy, když je potřebujete, ale abyste se pak mohli opět vrátit do skutečného světa k lidem a věcem, na kterých vám záleží.

google-glass-colors

2. Google Glass vždy všechno nahrávají

Ještě jednou si tedy zopakujme, že Glass jsou ve výchozím nastavení vypnuty. Nahrávání videa je navíc nastaveno pouze na 10 sekund. Je sice možné nahrávat i déle, ale brýle pro to nejsou určeny. Baterie by pak totiž vydržela pouze 45 minut a bylo by ji třeba zase nabít. Takže pokud potkáte někoho, kdo právě nosí Glass, a budete v pokušení se ho zeptat, zda vás nahrává, přemýšlejte nejdřív. Opravdu je na vás něco tak výjimečného, že by mu to stálo za natáčení?

3. Google Glass nosí jen geekové, které bychom měli uctívat

Ne. Lidé, kteří zkouší Glass, jsou různí. Patří mezi ně rodiče, hasiči, ošetřovatelé zvířat, sládkové, studenti filmu, novináři a doktoři. Jediná věc, kterou mají společnou, je, že vidí potenciál této technologie. Vidí, že jim brýle pomáhají se b, spíš než se od něj odvrátit. Většina z nich vlastně uvedla, že od té doby, co mají chytré brýle, používají technologie méně, protože se je naučili používat efektivněji.

4. Google Glass již mají svou finální podobu

Glass jsou stále jenom prototyp. V současné době hrají v jejich vývoji velkou roli lidé, kteří je zkouší. Za posledních 11 měsíců proběhlo devět aktualizací softwaru a tři hardwarová vylepšení. Všechny byly aspoň částečně založeny na zpětné vazby od uživatelů. Google doufá, že se jim před vypuštěním konečné verze dostane ještě více nápadů, co by bylo třeba zlepšit. A dodává, že v budoucnu bude současný prototyp vypadat třeba tak směšně jako mobilní telefon minulého století.

google-glass-prototype

5. Google Glass rozpoznávají obličeje

To není pravda. Technologicky by to sice bylo možné, ale Google se rozhodl tuto funkci vypustit. Aspoň do té doby, dokud se nevyřeší otázky s ní spojené. A jen proto, že k ní byla vytvořená aplikace, to neznamená, že bude hned dostupná v obchodě MyGlass. Všechny aplikace, které se tam objevují, totiž musí splnit určité podmínky a musí je schválit sám Google.

6. Google Glass zakryjí celé vaše oko

„Neumím si představit mít přes jedno oko obrazovku,“ řekl jeden rádoby odborník v nedávném článku. Než ale začnete dělat podobné ukvapené závěry, vyzkoušeli jste si někdy vůbec tyhle brýle? Pokud jste jako většina lidí neměli tu možnost, vězte, že obrazovka je záměrně umístěna nad pravým okem, ne před ním. Byla tak navržena, protože Google pochopil, že je důležité udržovat oční kontakt i s okolním světem.

7. Google Glass jsou ideálním špehovacím zařízením

Pokud by Google chtěl navrhnout tajné špionážní zařízení, šlo by udělat i lépe. Buďme upřímní: Pokud vás někdo chce tajně nahrávat, existují mnohem lepší kamery než taková, kterou nosí viditelně na své tváři a která se rozsvítí pokaždé, když jí něco řeknete nebo stisknete tlačítko.

8. Google Glass jsou pouze pro bohaté

Současný prototyp stojí $1500 (cca 30 000 Kč) a Google si uvědomuje, že tímto jsou brýle mimo dosah mnoha lidí, kteří by je třeba chtěli. Ale prý to neznamená, že na ně mají nárok jen obhatí. V některých případech si je lidé opravdu zaplatili ze svých příjmů z práce. V jiných ale sháněli peníze třeba na Kickstarteru nebo Indiegogo. A někteří je dostali jako dárek. Finální verze by prý snad ale měla být o něco levnější.

google-glass-people

9. Google Glass jsou stejně všude zakázány

Od té doby, co přišly na scénu mobilní telefony, se začaly objevovat všelijaké příkazy a zákazy toho, kde se může nebo nesmí něco nahrávat (kasina, šatny apod.). Vzhledem k tomu, že jsou brýle podobné smartphonům, platí pro ně i stejná pravidla. Na jednu věc však nezapomeňte. Google Glass mohou být zároveň i dioptrické brýle, takže radši trvejte prostě jen na tom, aby si je dotyčný vypnul, než aby je úplně sundal.

10. Google Glass znamenají konec soukromí

Dnes se nám to zdá směšné, ale už koncem 19. století, když se na trh dostaly první fotoaparáty, se lidé oháněli ztrátou soukromí. Foťáky byly zakázány v parcích, u národních památek a na plážích. Stejné věci se lidé obávali, když byl představen první telefon s kamerou. A dnes to pro nás není nic zvláštního. Za deset let tu bude ještě více kamer, ať už s Glass nebo bez nich. I YouTube ukazuje, že je strašně fajn zachytit určité životní okamžiky.

Tak co? Změnil se váš názor na Google Glass?

Zdroj: Google, fotografie: Flickr – Technews, Ted Eytan, Colleen Proppe

Komentáře

Nahoru