10 důvodů, proč nepoužívat sociální sítě

10 důvodů, proč nepoužívat sociální sítě

Na internetu neustále nacházíme články o tom, jak jsou sociální sítě geniální, proč je používat a jaká je na nich zábava, využití a podobně. Já jsem, dnes asi jeden z mála, kdo sociální sítě nemá rád. Facebook jsem vyzkoušel a zase smazal. Twitter mě nezaujal a jiné sociální sítě také ne.

Proto jsem se rozhodl sepsat tuto úvahu nad tím, proč nepoužívat Facebook, Twitter a jiné sociální sítě, ty nové krále světového internetu, o kterých se píše dnes a denně snad na každém IT plátku, blogu a jiných médiích. Proč jsem se rozhodl sociální sítě nepoužívat a co mě k tomu vedlo? Jaké jsou důvody?

1. Zdržování se

Jak velice často slýchám, mnoho lidí tráví většinu svého času pouze na Facebooku. Pravda, asi nemají co jiného na práci a zjevně se nudí a chtějí zabít čas. Lepší, než dělat něco užitečného, je koukat na Facebook. Nehledě na fakt, že začleněním do komunity se dostanu ke středu pozornosti a neustále mě někdo může otravovat (chat, zprávy, upozornění, aplikace, fotky…). Kdo to nemá zapotřebí, ten sociální sítě nenavštěvuje, nebo alespoň v takové míře ne.

2. Zbytečné služby

Co mi Twitter dá? Co mi dá Facebook? Mohu se spojit se svými přáteli, se kterými mohu být i osobně, či existují jiné cesty, jak se s nimi spojit (cizina). Mohu si zjistit, jak jsem sexy nebo jak krásně naletět falešným skupinám. Mohu číst o tom, co ostatní dělají a mohu napsat to, co zrovna dělám já. Kdybych měl Facebook, napíšu na něj, že zrovna píšu článek. Ale koho to bude zajímat? A skutečně mě zajímá to, co dělají ostatní? Nezajímá, alespoň většinou ne, když lidé píší alespoň rozumné věci.

3. Závislost

Věřím tomu, že bych brzy dopadl stejně. Pokud bych začal Facebook rozjíždět a udržovat si svůj profil, dostal se mezi přátele, co nahrávají svoje fotky, na který třeba také jsem nebo někde něco okomentoval, okamžitě se rozjede diskuze. Do toho se mohu pobavit nad různými aplikacemi, hrami a dalším. Ano, je to krásná představa, ale tato věc mi vezme horu času a brzy se na ní budu chtít připojit z mobilu, ve škole, v práci, na záchodě, stále.

4. Ochrana osobních údajů

Nic není tak bezpečné, aby to nebylo překonatelné. Už jsme zde měli skupiny typu Stalker Catcher a stále jsou nové a nové. Nikdy to nepřestane, i když Facebook už blokuje vytvoření některých skupin podle obsahu jejich názvu. Navíc, na Facebooku se vystupuje pod svým jménem, ale co když jej nechci zveřejnit? Co když nechci dát fotku a zveřejnit další informace? Vstoupit do databáze, které dám heslo, IP, jméno a mnoho dalšího?

5. Spamy

A to jak na zdi, tak na emailu. Po dobu mého působení na Facebooku jsem se denně prodíral desítkami emailů. Ano, mohu si je vypnout, ale pak nebudu mít přehled. Nebudu vědět, kde, co, kdo a proč mi něco okomentoval, nahrál nebo já nevím co ještě. Tím pádem budu jak mrtvá ryba a to upozornění na Facebooku v menu obsahuje ještě další informace a já se v tom nevyznal. Vy ano? Navíc mě nezajímá, kdo má rýmu, kdo jde kakat a kdy vstával.

6. Co nenabízí

Facebook mi nedá nic, co potřebuji. Přeji jej těm, kdo jej využívají pro svoje internetové projekty nebo na něm nějak vydělávají a podobně. Ale mě to nepomůže. Navíc zde nemám nic, co bych jakkoliv využil a využít ani nechci. Chci fotoalba? Udělám si je a budu mít fotky na svém serveru. Chci informovat o tom, co dělám? Mohu si udělat blog a mám to u sebe. Chci dělat aplikace, kvízy a další? Nechci, ale i to mohu na internetu dohledat.

7. Idiocie

Facebook by se zprvu měl omezit na nějakou věkovou hranici a nepouštět tam 13tileté děti, co si neví, jak zkrátit čas. Zkuste si někdy udělat nějaký kvíz a přečtete si pozorně otázky. Zkuste si přečíst všechny statusy Vašich přátel. Odhadem 4/5 Vám jsou k ničemu a nic Vám nedaly. Stejně jako další informace a znovu ty přihlouplé statusy o tom, jak se kdo, teď už konečně, vykakal. To je nepotřebné.

8. Sledová života

Princip Facebook a Twitteru spočívá asi v tom, že můžete (respektive byste měli) informovat o tom, co zrovna děláte. No pěkné, když nebudu, nemusím tam být vůbec. Když budu, budu jak sledovaný. Nechci, aby lidé věděli, co zrovna dělám. Nestydím se za to, ale ten dobrý pocit po právě odeslaném statusu s informací, kde zrovna jsem a proč, si mohu nechat ujít. Chce-li to někdo z přátel vědět, může se mě na to zeptat osobně.

9. Hit?

Jen proto, že je Facebook hitem a je na něm každý, koho znám, není důvod toho, abych na něm byl také. Budou-li všichni nosit pytle na hlavě, budeme je nosit také? Nemám potřebuj jít s davem, když souhlasím s osmi body nahoru a jedním dolů. Facebook mi nic nedal, nedává a ani nedá, jelikož nic z jím nabízených služeb nevyužiji a to, že je to aktuální hit léta? To je mi zcela jedno.

10. Důvod

A na závěr mi prosím do komentářů vysvětlete důvod a hlasujte v anketě. Budu velice rád, když mi řeknete jeden důvod, proč bych měl Facebook využívat? Přátele nemám daleko, mohu si s nimi psát jinak. Fotky sdílet nechci a nepotřebuji. Kvízy dělat nechci a email bych rád co nejprázdnější. Tak tedy, proč?

[poll id=”14″]

Používáte sociální síť Facebook stejně, jako většina Vašich přátel? I ona má svoje mouchy a ty základní jsme si vyjmenovali v tomto článku. Možná některé trápí i Vás, možná ne a možná Vás některé čekají nebo jste našli řešení. Je to na Vás a můžete se s námi o to podělit. Mouchy Facebook v tomto článku.

Komentáře

Nahoru