Viktor Hanáček: Teď je nejlepší doba, jak vydělat peníze

Viktor Hanáček: Teď je nejlepší doba, jak vydělat peníze

Jen málokterý grafik nebo designér se může pochlubit tím, že má na portfoliu obrázek sexy Petry. A Viktor je jedním z nich. Je mu 20 let, věnuje se webdesignu, focení a tvorbě webových stránek. To je ve zkratce Viktor Hanáček. Jako jeden z mála Čechů si již v poněkud útlém věku vyzkoušel i prodej šablon na Themeforestu. A právě proto jsem si ho vybral k dnešnímu rozhovoru.

Viktore, já už o tobě prozradil snad všechno zásadní. Ale určitě jsem na spoustu věcí zapomněl. Takže prosím klidně doplň ještě pár větiček o sobě.

Řekl jsi asi všechno. Fotím, dělám weby na WordPressu, prodávám na internetu „digital-goods“, sem tam udělám nějaké video a to je asi vše. Ano, Petra v mém portfoliu je určitě fajn, to je tak když spojím to, co dělám, v jedno. Sem tam pak vzniknou i hezké věci 🙂 Portfolio už má ale své období za sebou a teď bych ho nazval spíš „Kovářova kobyla chodí bosa.“ Naopak musím říct, že portfolio s Petrou v hlavičce mělo tehdy před rokem největší úspěch ze všech verzí mého portfolia. To mě pořád odrazuje od toho jej zrušit alespoň do té doby, než navrhnu nové.

Už jsem zmínil, že jsi docela „mlaďoch“, což v tomto oboru není nic neobvyklého. Spousta mladých kluků přičichne k webové grafice či k dalším souvisejícím činnostem relativně brzo. Kdy ses vlastně začal zajímat o grafiku a proč?

Ano, to rozhodně není nic neobvyklého. Je tu spousta grafiků, kteří jsou mladší a lepší než já. A je to fajn, člověka to táhne kupředu. Líbí se mi, že se ale vůbec nebereme jako konkurence.

Já jsem se k tomu dostal asi ve 13-ti letech, kdy jsem si na základní škole udělal svou první stránku přejmenováním něco.txt na něco.html — kouzelně se změnila ikonka z textového editoru na modré ‘e’ a to byla moje první webová stránka. Ke grafice jsem přičichl později, až jsem se naučil základy tvorby stránek a chtěl jsem víc. No a já chci víc pořád.

Nedá mi to, abych se nezeptal, co jsi studoval za školu? A studuješ ještě? A nebo jsi již na školu zanevřel a věnuješ se již jen a pouze podnikání na full-time?

Studoval jsem jeden rok obor Mechanik elektronik. To bylo ale jen o drátcích a pájce, což mě moc netáhlo, tak jsem po prvním roce přešel na nový obor Informační technologie. Tam už to bylo lepší a tak jsem letos odmaturoval.

Ne, na školu jsem určitě nezanevřel, jen nemám rád ten systém. Člověk se ale musí přizpůsobit. Proto jsem vždycky dělal jen potřebné minimum s minimálním vkladem času a víc jsem školu neřešil. Pro mé podnikání jsem v tom neviděl přínos, zaměstnanec nikdy být nechci, papír o maturitě jsem ale chtěl. Jako zadní vrátka, kdyby podnikání nevycházelo.

Teď nastupuji na vysokou školu v Brně, na bakaláře. Důvodem je to stejné — dostat papír za co nejmíň času jako zadní vrátka, kdyby se podnikání zvrtlo. Zároveň budu mít daňové úlevy a třeba se i něco naučím.

 Pracoval jsi pro někoho jako klasický zaměstnanec? A plánuješ něco takového v budoucnu? Kdybys měl srovnávat, co je podle tebe lepší pro grafika. Pracovat sám na sebe a nebo jít pracovat jako zaměstnanec pod nějakou firmu? Co je podle tebe lepší v začátcích a proč? A co je lepší v dlouhodobém horizontu?

Nepracoval, doteď jsem byl student. Vždycky jsem byl tak líný ráno vstávat, až jsem se rozhodl vydělávat peníze sám. A pak že je lenost špatná věc. Samozřejmě byly třeba v 15-ti nějaké brigády a tak, ale nikdy jsem je výrazně nevyhledával. Například jsem pomáhal o víkendech mamce v restauraci. Nástup jsem měl okolo deváté hodiny ráno a nikdy jsem to nestihl. Jezdil jsem autobusem a ten mi vždycky ujel. Nikdy jsem autobusy nestíhal, to je doteď moje slabina. Zároveň to byla motivace zamakat a vydělat peníze na auto, které bylo vždycky mým snem. Dopřál jsem si ho půl roku po 18. narozeninách a teď už docela stíhám.

Mě hlavně baví ten pocit vydělávání peněz. Proto toho dělám strašně moc a nemůžu si pořád vybrat, čemu se věnovat. Jsem v tomto takový dobrodruh, který zkouší pořád nové věci — dělám kompletní weby pro klienty, dělám kódování šablon na WordPress, vytvářím promo videa s GoPro kamerou, fotím, minulý rok jsem se věnoval i djingu, píšu blog, prodávám na internetu grafické šablony, Tumblr šablony, WordPress šablony, fotky a teď se snažím rozjet další projekt. Je toho spousta. Neznamená to ale, že bych to flákal. Když člověk dělá jen pod svým jménem a neschovává se za firmu, ani to flákat nemůže.

Například posledně jsem si koupil GoPro čistě pro to, aby mi vydělala peníze. Řekl jsem si, jak můžu svým klientům pomoct? Kterému klientovi by se hodilo nějaké video promo? Sedl jsem do auta, zajel do olympie, šest minut jsem tam mezi lidma natáčel záběry aut a doma video osm hodin střihal. Výsledkem je promo video, které když jsem ukázal klientovi, tak hned řekl, že je to super a že jdeme dělat video. Jeden klient a půlka ceny kamery byla zpět. Pak se teda přihlásila ke slovu moje lenost a už jsem žádné video neudělal 😀

Takže za mě určitě budovat své vlastní jméno. Člověk z toho má pak větší radost.

Viktor Hanáček - mladý designer

Viktorovi je teprve 20 let

Co kdyby přišla nějaká pracovní nabídka ze zahraničí, šel bys? A pokud ano, proč?

Záleží, jak se to vezme. Nabídek na spolupráci ze zahraničí bylo několik, ne ale takové, že bych měl v zahraničí pracovat. Do toho bych asi nešel, mám tady vytvořené své prostředí a skvělé klienty a necítím potřebu nic měnit. Navíc grafika/web jsou věci, které se dají dělat odkudkoliv.

Pokud bych měl být v nějakém webovém studiu, kde bych dělal jen weby, asi bych se nikdy nedostal k focení, tvorbě videí, prodeji šablon apod. Jako freelancer mám absolutní svobodu a můžu třeba měsíc nepracovat a zkoušet něco nového nebo budovat vlastní projekt. Takto to bylo jak s tvorbou videí, tak s prodejem různých šablon, kdy jsem musel máknout a vytvořit něco, co se do teď prodává. Rozhodně ale studia nechci hanit, nebo říkat, že jsou špatná, to ne, jen nic takového v tuto chvíli nechci. Jsem rád pánem svého času.

Studoval jsi grafiku třeba na střední?

Myslím, že to bylo grafice na míle vzdálené.

Je podle tebe škola nutností pro každého? Jaký máš názor na české školství?

Asi mi bude spousta lidí oponovat, ale nutnost to podle mě není. Pokud se ale člověk rozhodne takto, musí být hodně uvědomělý. Já jsem školu nebral tak, že se něco naučím. Bral jsem to tak, že potřebuji maturitu. Prostě jako zadní vrátka, kdyby nevyšlo podnikání. Vždycky jsem udělal potřebné minimum a tím pro mě škola skončila. A za prázdniny jsem vydělal to, co jsem vydělal za ten půlrok při škole, takže uznej, to tě pak moc nemotivuje chodit do školy.

A názor na české školství? To se raději ani neptej. Nesouhlasím s českým školstvím. Dnešní školství vytváří poslušné zaměstnance, kteří poslouchají své nadřízené. Plníte nesmyslné úkoly, učíte se nazpaměť, posloucháte příkazy.

Jako student střední školy a zároveň “podnikatel” (vůbec se mi to slovo nelíbí) jsem si mohl v jednom období docela důrazně prožít rozdíly. Na střední škole je učitel, který ti dává pokyny a ty je musíš plnit, byť by byly nesmyslné. Když jsem v matice řešil procenta jednodušším postupem, než nás učili, neuznali mi to. V podnikání vyřešíš úkol jednodušeji a může se z tebe stát milionář. V podnikání pro mě klient není šéf, ale partner. Klient mi nedává úkoly, které musím poslušně plnit, s klientem spolupracujeme na zdokonalení jeho byznysu. A většinou mi nechávají takovou volnost, že do mé práce nijak nezasahují. Lidi, kteří hrají na „já mám prachy, ty poslouchej“ neberu a ani k nim nemám úctu. Stejně by to měli brát i zaměstnanci, škola nás ale učí opak.

Učitele jsem bral jako sobě rovné, což mi bylo vytýkáno. Jedni si na mě stěžovali, druhým jsem pomáhal. Pokud byl učitel v pohodě, byl jsem taky v pohodě. A ne, nejsem člověk, který nemá respekt, jen nemám rád vynucený respekt. Tenhle můj pohled měl za následek spoustu hádek a problémů nejen s učiteli. Když nám učitel říkal nesmysly, neměl jsem jediný problém mu oponovat, případně se postavit za spolužáka, kterému bylo “sráno na hlavu”, i za cenu toho, že budu popotahovaný i já. Věděl jsem, že jsem na správné straně, tak ať to zajde jakkoliv daleko.

Dá se podle tebe naučit grafika čtením knih a sezením v lavici? Nebo je to vše o talentu?

Co já vím. Myslím, že je to určitá forma umění a jak jsi řekl, víc to bude o kreativitě, talentu a o tom, jak svět vidí dotyčný grafik. Myslím, že v knihách člověk může najít spíš nějaké základní mantinely a pravidla. Styl si pak musí najít každý svůj.

Viktor Hanáček - mladý talent

Viktor nejraději fotí ženské těla

Je tady v ČR nějaká škola, který podle tebe umí naučit vše potřebné pro práci grafika?

To bohužel nevím, já jsem si vybral tu nejjednodušší školu, abych dostal maturitu. Vzdělání jsem hledal jinde, v tomto oboru jdou trendy a zvyklosti tak rychle kupředu, že než by to někdo napsal a schválil, bylo by to dávno pryč a nahrazeno něčím jiným.

Spousta lidí sní o tom, že se naučí totéž, co ty. Mohl bys jim poradit, jak mají začít? Mají si podle tebe nejdříve určit, co chtějí dělat (webovou grafiku, tisk) a nebo se to tak nějak vyprofiluje samo až časem?

Záleží, co se chtějí naučit. Pokud podnikat, musí se obklopit podnikateli. Pokud dělat weby, musí se obklopit těmi, kteří dělají weby. Mé pravidlo a motto je „Chcete-li být úspěšní, obklopte se úspěšnými.“ Ne nadarmo se říká, že váš plat je průměr platů pěti vašich nejbližších. A nemusí jít o prachy, když budete mít kolem sebe pět lidí, kteří chodí do fitka, taky začnete chodit do fitka.

Člověk nesmí zůstat na místě. Musí se pořád vzdělávat a jít pořád nahoru, pokud chce něčeho dosáhnout. Musí mít cíle. Jdete někam a nevíte kam? Zastavte se a sepište si, co vlastně chcete. O vytyčování cílů je spousta článků. Spousta lidí chce být jako někdo jiný, přitom ale nejsou schopní říct, co vlastně konkrétně chtějí. Pokud si cestu za cílem rozkouskujete na menší cíle, není to vůbec těžké.

V jakých programech pracuješ? A mohl bys některým začátečníkům prozradit, který program se používá na tiskovou grafiku, který na web atd.? Prozradit, výhody a ceny těchto produktů a také jejich hlavní limity?

Pracuji asi dva roky ve Photoshopu CS5. Předtím jsem chvíli používal Pixelmator. Na webu převládá bitmapová grafika, ta se dělá právě v Adobe Photoshopu CS, naopak vektorová grafika, což je tisk, se dělá v Adobe InDesignu. S tou ale zkušenosti nemám, tisk nedělám a snažím se mu vyhýbat. Cena těchto programů od Adobe je asi 20 tisíc, člověk může ale dost ušetřit při koupi studentských verzí. Naopak Pixelmator stojí pár desítek dolarů, takže na Photoshop může člověk vydělat v Pixelmatoru. Photoshop je ale standart, když má někdo poslat kodérovi grafiku, bere se automaticky PSD soubor z Photoshopu.

Vzpomeneš si na svou první zakázku? Pro koho byla a jak byla ohodnocena?

Moje první zakázka byl web pro restauraci, ve které pracuje mamka. Bylo to v roce 2007, bylo mi čtrnáct a dostal jsem tisícovku 🙂

Jakou část tvých klientů tvoří Češi a Slováci a jakou část poptávek tvoří zahraniční klientela? Mohl bys popsat rozdíly. V čem se liší tuzemský trh a v čem ten zahraniční?

Mám klienty pouze v ČR. Všechno ostatní jsem odmítal kvůli plátcovství DPH, kterému jsem se snažil vyhnout. Naši politici se ale po dvou nebo třech letech zase trošku vzpamatovali a od začátku roku už se při styku se zahraničím nestanete plátcem, ale jen identifikovanou osobou.

Zahraničí jsou pro mě pouze markety, kde prodávám své digital-goods — PSD šablony, WordPress šablony, Tumblr šablony apod.

Tvoříš šablony pro weby jako Themeforest. Kolik ti nejvíce vydělala jedna šablona? A dá se podle tebe vyžít jen z příjmu z Themeforest?

Určitě se z toho vyžít dá. Na ThemeForestu se dají vydělat opravdu velké peníze. Například na takových WordPress šablonách se člověk dostane nad český průměrný plat docela lehce. Musí to ale umět a musí vědět. Já umím tak na polovinu a vím tak na dvě třetiny, takže to nedělám. Určitě to ale chci zkusit. Když to dokážou jiní, proč ne já.

Na ThemeForestu neprodávám WordPress šablony, ale jen Tumblr šablony. Ty jsou na výrobu podstatně jednodušší, ale také levnější a méně žádané. Za tři šablony jsem za tři měsíce vydělal asi 10 tisíc. Tumblr šablony beru jako spíš takový menší přivýdělek k tomu všemu ostatnímu. Potenciál je hlavně ve WordPress šablonách. Zatím se ale věnuji jiným věcem, do konce roku tam ale minimálně jednu WP šablonu chci 🙂

Je to totiž tak, že když dělám web pro klienta, šablonu vytvořím na míru jeho požadavkům a pro účely, které požaduje. Při tvorbě šablon pro ThemeForest se musíte trefit do gusta stovkám až tisícům lidí. Nemůžete ji udělat na míru, nemáte žádné požadavky. Váš klient není člověk ale trh, celá obrovská skupina lidí.

Jak moc složité je dostat šablonu na Themeforest? Mohl bys popsat, na co si musí dát člověk, který sem chce „propašovat“ svou vlastní šablonu, dát pozor? Co vše musí šablona splňovat? A jaké materiály je nutné k šabloně dodat?

Nejdřív musíte projít kvízem, který mají pro autory nachystaný. Ptají se na to, jak správně pojmenovávat soubory a na pravidla marketu. Jakmile projdete, jste autor. Teď vytvoříte šablonu, nachystáte ji, pošlete k uveřejnění a doufáte, že ji schválí. Pokud ne, máte smůlu.

Šablona by měla mít ikonky z fontů, podporovat Retinu, být responzivní, mít premium slider a premium Content Builder (myší si vytvoříte úvodní stranu naskládáním různých modulů a částí webu). Pak by měla mít asi klasicky portfolio, blog a podporovat shortcodes — tedy jednoduché vytvoření sloupců, tlačítek, tabulek apod. Zároveň musí mít dokumentaci. Taková šablona by měla schvalovacím procesem projít lehce.

To, co lidi odrazuje, jsou právě tyto celkem drsné schvalovací procesy a nízké provize — z každého prodeje totiž máte jen 50 % (pokud vyděláte hodně, procenta se vám postupně zvyšují).

Kolik hodin času zabere takové vytvoření jedné šablony, její nakodování a vložení na Themeforest?

Hodinová sazba za tyto tři Tumblr šablony u mě byla něco přes 450 Kč/hodinu. Ta se teď s dalšími prodeji zpětně jen zvyšuje. Celkově jsem tyto šablony tvořil asi 23 hodin (první deset, další pět, pak čtyři a čtyři (započítal jsem i šablonu, která se neprodávala a kterou jsem z ThemeForestu smazal)). WordPress šablony ale zaberou času určitě víc (v řádu dnů), odměnou jsou pak vyšší výdělky.

Jak moc musí člověk řešit dotazy zákazníků? Určitě se mnozí kupující nejdříve raději zeptají na některé detaily, než šablonu koupí. Kolik času věnuješ tomuto „supportu“ ty?

To nevím, já řešil jen jeden dotaz, kdy jsem zapomněl na nastylování odrážkového seznamu a odrážky se nezobrazovaly. Se vším asi desetiminutová záležitost. Tumblr používají mladí lidé, proto se šablony tolik neprodávájí a zároveň ani neřeší. WordPress šablony si spíš kupují podnikatelé pro své produkty, klienty, firmy, blogy apod., tam budou dotazy častější.

Je podle tebe náročné vytvořit šablonu, která vydělá statisíce?

Musí mít obrovské množství funkcí a možností přizpůsobení. Musíte ji umět dobře ukázat a dobře prodat. Pak bude vydělávat hezké peníze. Slovo náročné je relativní 🙂 pro mě ale asi ano. Nedávno jsem psal na blog, jak kluci z ThemeFusion udělali takovou šablonu, která jim na ThemeForestu vydělala přes 20 milionů korun. Takže jde to.

Je nutné se zaměřovat na šablony, které jsou tzv. mainstream. Tzn. šablony, které často hledá velké množství lidí. Typicky například šablony pro obecné blogy, portfolia a magazíny. A nebo je třeba se zaměřit jen na nějaký hodně opomíjený segment, kde podobné pěkné šablony zkrátka nejsou k nalezení (šablony pro magazíny o bojových sportech, fitness centra, hotely atd.).

To vůbec nevím. Ty úspěšné a hodně prodávané šablony, které jsem viděl, byly většinou právě ty “multipurpose”, tedy pro širší využití od portfolia, blog, službu apod.

Jsi spokojený s tím, co ses doposud naučil? A kam by měly vést tvé kroky v dalších letech? Kam by ses chtěl ještě posunout?

Nechci, aby to znělo nějak namyšleně, ale určitě spokojený jsem, rozhodně ale nejsem v cíli, beru to jako cestu a chci jít stále dál a učit se nové věci. A chci jak nikdy jindy. Proto toho dělám tolik. Rád bych se naučil dělat kvalitní eshopy a teď chci rozjet svůj vlastní projekt, na kterém jsem začal před pár dny pracovat a který teď pomalinku rozjíždím, tak uvidíme, jak to dopadne. A jak jsem řekl, rád bych vydělával i na WordPress šablonách na ThemeForestu. Je toho spousta, kde se dají smysluplně vydělat peníze. Sám nevím, kde začít.

Jaký je tvůj životní sen? Co bys chtěl dokázat, kam by ses chtěl dostat, podívat, jaké země bys chtěl navštívit?

Líbí se mi ta svoboda, kterou mi podnikání nabízí, takže ji chci určitě dál budovat a taky šířit — spousta lidí si totiž myslí, že je podnikání složité. Pak bych rád rozjel nějaký vlastní byznys, ať to vydělává, i když nejsem u počítače. Cestování mě baví, nikdy jsem ale neměl nějaké velké sny o cestování. Kdyby mi teď někdo nabídl cestu do Ameriky, spíš bych váhal, než se radoval. Jednám spíš impulzivně, než abych plánoval.

Viktora focení baví, ale profi fotografem být nechce

Viktora focení baví, ale profi fotografem být nechce

Považuješ se za ajťáka ?

Určitě ne.

Nezdá se ti, že česká grafická komunita je příliš uzavřená? Že se zde lidé až příliš poplácávají po zádech a jen málokdo řekne o práci toho druhého, že je hnusná ?

To nevím. Vidím to spíš zevnitř, takže to asi moc objektivně neposoudím. Nějakého poplácávání jsem si nevšiml, spíš jsem viděl spoustu konstruktivních a upřímných komentářů, kde sice neříkali, že je to hnusné, ale že se to dá udělat jinak a líp, případně že to není vhodné a následně řekli proč. Takže si myslím, že je vše v pořádku.

Jaký máš názor na grafiky? Nezdají se ti někdy až moc zahledění sami do sebe? Nepůsobí na tebe někdy jako nafoukané primadony?

To nevím, osobně jich moc neznám, takže opět moc neposoudím.

Zmínil jsem, že fotíš. Chtěl bys raději být profi fotograf?

Nevím, jestli bych se dokázal věnovat jen jedné činnosti. Focení a tohle všechno mě baví, dělám to od srdce a mám to rád, a tak si tím zároveň i vydělávám. Když se věnuji více věcem, je to pestré a pořád mě to baví. A když něco nejde, vždycky můžu utéct k jiné činnosti. Jen jedné věci bych se ale asi věnovat nechtěl, když vím, že toho jde dělat tolik.

Co fotíš nejraději? Tipuju, že ženská těla.

Tak určitě 🙂 Mám portrétový objektiv, takže jsem odkázaný na focení spíš produktových fotek a právě těch portrétů, respektive slečen. Chlapi se totiž moc fotit nechtějí a krajinky se s tím fotit nedají. Neskutečný respekt mám k práci Alexandra Mavrina, Alexandra Tikhomirova a Fedora Schmidta, určitě se doporučuji podívat. To jsou fotografové, kteří fotí, příp. natáčí, ženská těla tak, že kdybych viděl jejich práce, řeknu vám, kdo jakou fotku fotil – mají svůj nezaměnitelný styl a fakt to umí.

Prozradil bys, jaký fotografický kanón vlastníš, kolik stál peněz a jak jsi s ním spokojený?

Vlastním Canon EOS 400D a objektivy 28mm f/1.8 a 50mm f/1.4. Ceny si asi může každý zjistit sám, já to jako pracovní nástroj moc neberu. Foťák k podnikání používám z tak z třiceti procent, zbytek je mé focení jen tak pro radost.

A poslední otázka na závěr, chceš něco našim čtenářům vzkázat?

Lidi, čtěte! Bohatý táta, chudý táta, Restart, Zen a hotovo, nikdy mě nic nenakoplo tak, jako tyhle knížky. Pokud máte vlastní projekt nebo nápad a váháte, tak neváhejte a běžte do toho! I když se to posere, bude okolo tolik nových věcí, které se naučíte, že bude výhra i neúspěch. Teď je nejlepší doba, jak vydělat peníze, rozjet byznys nebo ukázat, co člověk umí. Nečekejte na zítra a dělejte svoji práci kvalitně. Pokud ji budete dělat dobře a půjde to vidět, lidé si vás najdou.

Milovník knížek, počítačových her a anime. Kromě toho si myslí, že člověk by kromě ducha měl rozvíjet i své tělo. Proto se pravidelně věnuje běhání, posilování a několika dalším věcem. Na Objevit.cz vás pravidelně informuje o novinkách z IT.

Komentáře

Nahoru