V Číně budou letos studovat online

V zemích s rychle rostoucími ekonomikami zároveň roste rychle poptávka po kvalifikovaných pracovnících s odborným vzděláním. Jednou z těchto zemí je i Čína. Tato země se trápí nedostatkem kvalifikované pracovní síly. Řešením je právě internet, a Čína to pochopila.

V zemích s rychle rostoucími ekonomikam roste zároveň velmi rychle i poptávka po kvalifikované praconí síle s odborným vzděláním. Jednou z těchto zemí je právě Čína, která se rozhodla bojovat proti nedostatnu nekvalifikované pracovní síly vzděláváním přes internet.

unnamed

Číňané volí cestu vzdělávání přes internet stále častěji. I přesto, že jsou zde náznaky, že čísnký trh je přesycený vysokoškoláky ( zvyšuje se nezaměstnanost této skupiny a klesá hrubý příjem), vzhledem k současnému trendu ekonomiky a demografickému rozvržení se předpokládá, že Čína bude mít do roku 2020 problémy s nedostatkem kvalifikovaných absolventů středních a vysokých škol.

Dr. Bin Bai z pekingské Normal University uvedl:

Za posledních deset let se zvýšil počet čínských uživatelů internetu z 8 % na 48 %. Dostupnost a pohodlí studia přes internet vyvolalo mezi Číňany vlnu zájmu. Potvrzuje to i přehled počtu studentů. V roce 2009 studovalo formou e-learningu 38,8 mil. studentů, o pět let později to bylo již 77,9 mil. studentů, v roce 2015 Čína očekává až 99 milionu studujících přes internet, což je zhruba 11 % z celkového počtu obyvatel Číny ve věku 15 až 59 let (údaj ze šestého sčítání Čínské lidové republiky v roce 2010).“

V roce 2009 bylo v Číně vynaloženo na online vzdělávání 66 milionů dolarů. V roce 2014 už byla částka na vzdělávání přes internet mnohem vyšší, a to 160 milionů dolarů.

Mgr. Štěpán Mika, ředitel institutu CEMI, který se zabývá právě online studiem, dále uvádí k výhodám tohoto typu studia:

„Vzdělávání  se mění a e-learning patří mezi jeho nejnovější trendy. Odpadá dojíždění, přesně stanovený rozvrh a zbytečná administrativa. Vzdělání se díky němu stává dostupným pro stále více lidí bez ohledu na místo bydliště. Možnost studovat je potom přístupnější například i časově vytíženým či handicapovaným osobám, pro něž by byla docházka na výuku obtížná.“

Díky online metodám se vzdělávání může stát dostupnější osobám, které nemohou docházet na klasické hodiny, ať už z časové vytíženosti, díky vzdálenému bydlišti nebo jiným problémům. Online vzdělávání si brzy najde cestu i v dalších zemích, ČR nevyjímaje.

 

zdroj/foto: cemi.cz, flickr.com

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

Nahoru