Nejlepší programy pro profesionální úpravu fotografií, který si vybrat?

Nejlepší programy pro profesionální úpravu fotografií, který si vybrat?

Doba používání neupravených fotografií přímo z fotoaparátu je dávno pryč a o kvalitě výsledku často rozhoduje spíše finální úprava fotografií v počítači. Existuje nepřeberné množství programů, ale pro seriózní práci se jich mnoho nehodí.

Programy pro základní editaci

Drtivá většina seriózních fotografů používá nějakou verzi balíku Adobe Photoshop, popřípadě méně nároční používají Adobe Lightroom anebo Adobe Photoshop Elements. Jedná se o komplexní nástroje schopné upravit fotografii od A do Z, bohužel je jejich cena velmi vysoká. Pokud pouze potřebujete základní úpravy fotografií, investujte do Adobe Lightroom či Photoshop Elements. Photoshop zvládá práci ve vrstvách, umí pracovat se 16bitovou a 32bitovou grafikou a ovládnout byť 10 % jeho funkcí je běh na velmi dlouhou trať. Zpočátku se může zdát ovládání komplikované, ale po čase si zvyknete a už nebudete chtít nic jiného.

Dalšími alternativami mohou být placené programy PaintShop Pro od Corelu anebo český Zoner. Jejich cena se poměrně blíží k ceně Photoshop Elements, takže výběr není úplně jednoduchý a záleží na konkrétních požadavcích. Zajímavou freeware možností je program Gimp, který používají i někteří profesionálové. Má však citelné slabiny v poměrně nepohodlném rozhraní a ani verze Gimpshop podobná ovládáním Photoshopu není právě ideální. Také neumí složitější práci s grafikou a neumí pracovat s 32bitovými obrázky.

Programy pro konverzi z RAW

Pokud máte zrcadlovku či pokročilý kompakt a fotíte ve formátu RAW, budete potřebovat nějaký RAW konvertor. Majitelé Photoshopu a Lightroomu velmi často používají zabudovaný Camera RAW od Adobe, který je poměrně univerzální, ale má i svoje mouchy. Jednou z nejhorších slabin je nutnost aktualizace celého Photoshopu, pokud již váš fotoaparát není podporován.

Camera RAW bohužel není samostatný doplněk, ale při jeho aktualizaci je často nutno koupit novou verzi Photoshopu. Výrobci fotoaparátů poskytují k zrcadlovkám alespoň základní konvertory zdarma, obvykle se ale jedná o nouzové řešení. Zajímavá řešení jsou placené konvertory SilkyPix a Bibble a velmi dobrý je i freeware konvertor RawTherapee.

Programy pro lepení panoramat

Pro panoramata existuje nepřeberné množství programů, ale jen málo jich umí pracovat se složitějšími panoramaty a širokoúhlými objektivy. Jeden z nejlepších programů je freeware Hugin. Majitelé Photoshopu mohou využít jeho funkce pro lepení panoramat, ale obvykle dosahuje horších výsledků než Hugin a neumožňuje detailní kontrolu nad celým procesem. Dalším poměrně známým programem je Autopano Pro, který je ale placený.

Programy pro práci s HDR

S postupem doby se stává HDR formát poměrně používaným. Nejrozšířenějším programem pro tvorbu a konverzi HDR je Photomatix. Tento program je velmi dobrý, ale má sklon k poměrně extrémnímu mapování tonality a získání použitelných výsledků je někdy dost pracné. Také má někdy značné problémy s pohyblivými objekty, teprve verze Photomatix Pro 4 se s problémem částečně vypořádala.

Adobe Photoshop umí s HDR pracovat již od verze CS3, ale mapování tonality je opravdu horor. Teprve ve verzi CS5 se podařilo vytvořit skutečně použitelné rozhraní pro konverzi HDR a výsledky jsou zpravidla velmi dobré. Free programy pro práci s HDR jsou Picturenaut a Luminance HDR.

Jaké programy tedy vybrat?

Pokud máte hluboko do kapsy, pořiďte si Gimp, RawTherapee, Hugin a Picturenaut či Luminance HDR. Jestli máte rozpočet omezený, je obvykle dobrou volbou Adobe Lightroom či Photoshop Elements v kombinaci s Huginem a Photomatixem. A pokud vás finance netrápí a požadujete kvalitní nástroje, jednoznačně investujte do Photoshopu, který můžete volitelně doplnit Huginem a Photomatixem.

Komentáře

Nahoru