Jak zničit kariéru komunisty Jaromíra Petelíka snadno a rychle

Jak zničit kariéru komunisty Jaromíra Petelíka snadno a rychle

Média se posledních několik dní nemohla nabažit obrovského skandálu. Asistent místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše Jaromír Petelík se odvážil napsat na svůj veřejný Facebookový profil vzkaz týkající se věšení pravičáků a vyvlastnění majetku podnikatelům.

Cituji: „Je čas rozvěšet pravičáky po městech republiky, vyvlastnit násilím všechny podnikatele, do desátého kolena zabavit majetky jejich rodinám.“

Nahoře snímek z článku v Blesku, dole větší rozlišení z Týdne

Snímek z Blesku (nahoře), Týden (dole) a Petelík (uprostřed)

Tuto zprávu přinesl jako blesk z čistého nebe nejspíše právě samotný Blesk. Pak tutéž informaci přebraly servery jako Novinky, Metro, iHNed, následovány médii jako České noviny (ČTK), ČT24, které taktéž postupovaly způsobem: „Píše se o tom všude, tak to musí být pravda.“

Už když jsem poprvé slyšel o tomto „skandálu“, napadlo mě, že přece nikdo nemůže být tak blbý, aby veřejně prohlašoval takové ptákoviny. Podobnou zprávu by se možná báli zveřejnit i příslušníci ultrapravice – v médiích označováni jako skini, boxeři, nacisti neboli náckové apod.

Slovy klasika – jak cituje jeden z autorů na Pravdu.cz:
Jednoho krásného sobotního dne se nám zrodila aféra velkých rozměrů, kvůli které předsedkyně Poslanecké sněmovny Němcová (myslel jsem, že je chytřejší) podává trestní oznámení.

Ale pojďme dále – média od sebe prostě zkopírovala zprávu, u které se ani nenamáhala ověřit její pravdivost. V českých luzích a hájích to ostatně není poprvé – co to tehdy způsobilo netřeba připomínat – nenávist vůči všem nepřizpůsobivým občanům (ostatně právě tento pojem zavedla právě naše česká média). Proč taky by měl redaktor, který je za to placený, cokoliv zjišťovat či ověřovat? A proč by se měli další páni redaktoři ostatních médií, kteří jednoduše obsah (řečeno slušně „převzali“), namáhat s tím, aby se pokusili zjišťovat pravdu? Vždyť jejich články možná zruinují „jenom“ jeden lidský život, když si jej přečtou „jen“ statisíce lidí. Čekal bych od nezávislých novinářů a redaktorů, že se budou aspoň trochu více snažit. Od médií jsem zase čekal, že mají nastavené mechanismy, které zabraňují šíření „kachen“. Jak vidno (zejména na Nově), u nás něco takového nefunguje ani u mediálních gigantů, jenž ročně otočí miliardy korun. Důležité je přece najít senzaci. O tu se dnes zajímá každé „seriózní médium“.

A ehjle. Po pár dnech tu máme možné rozuzlení, které jsem poprvé zahlédl na: https://www.fi.muni.cz/~x379801/petelik/ (nyní je odkaz přesměrován na Mediář, kde hádám autor článku – zřejmě právě Michal Zlatkovský – normálně publikuje). O čem článek ve stručnosti je?

Autor uvádí své domněnky a závěry, proč si (stejně jako já) myslí, že jde o podvrh. A zamýšlí se nad tím, proč by to ten člověk vlastně dělal (stejnou otázku jsem si položil já, když ke mně tato zpráva poprvé dorazila). Cituji:

 • Petelík status napsal a informoval o něm Blesk schválně, protože ho už nebavila jeho kariéra v politice a chtěl zažit adrenalinový pocit veřejného pohrdání a trestního stíhání.
 • Petelík status napsal, Blesk se o něm dozvěděl a nahackoval se do Petelíkova účtu, protože jeho redaktoři jsou informatičtí géniové a nudí se v práci.
 • Petelík status napsal a hned smazal, Blesk o tom získal informace z druhé ruky, ale bylo mu blbé nemít důkaz, tak si vytvořil falešný účet a status napsal sám.
 • Někdo z neznámého důvodu vytvořil falešný účet s Petelíkovým jménem a fotkou, napsal status za něj, svou obrazovku „vyfotil“ a poslal Blesku.

Na rozdíl od jiných novinářů však své domněnky dokáže podložit fakty. Z jeho článku vyplývá, že si někdo nejspíše založil na Facebooku falešný účet se stejným jménem, jako má pranýřovaný Petelík a nahrál tam jeho fotografii. Zde pak už pouze napsal kontroverzní vzkaz, ten poté vyříznul v nějakém programu a poslal prvnímu hloupému novináři, na kterého narazil. Aférka byla na světě.

Nejsrandovnější na celé věci je, že snad žádné médium nenapsalo, odkud zprávu převzalo. Odkaz z článku se také nekonal. Koneckonců o tom pojednává i článek Michala Kubíčka: Ve slušné společnosti se odkazujeme. Zajímá mě, zda až opět internetem poletí okopčený článek o tom, že vše byl vlastně možná podvrh, někde najdu odkaz na konkrétní zdroj, jenž přinesl tuto informaci jako první. Ve slušné společnosti totiž obsah krademe, neověřujeme si pravost informací a nikam pro jistotu raději ani neodkazujeme.

Jsem zvědavý, jak se zachovají média v případě, že se prokáže, že šlo skutečně o podvrh. Zda dojde na řádnou omluvu a omluvnému textu se dostane stejné pozornosti médií jako prvotní zprávičce o vyvlastňování a věšení podnikatelů. Já osobně se domnívám, že jestli to Petelík nenapsal, tak i kdyby se mu omluvili všichni pisálci světa, pro mnohé zůstane stále tou zasranou komunistickou sviní, kterou z něj udělali naši rádoby novináři. A o to asi v celé kauze šlo – někoho (umýslně) pošpinit. Jedna z dalších variant je, že to byl jen blbý vtípek, který se někomu vymknul z rukou ve chvíli, kdy si obrázku všimnul nějaký senzacechtivý novinář. Ale tomu (zejména po výhře komunistů v nedávných volbách) moc nevěřím.

Možná vás napadá, že po bitvě je každý generál. Ale nemělo by být povinností každého publicisty se nejdříve před zveřejněním „vlastního“ (myšleno okopírovaného) slintu taky trochu zamyslet, věnovat své práci o pár minut navíc a zjistit si o daném tématu trochu více? Představte si, že by se totéž stalo vám. Byli byste ze dne na den štvanci společnosti jenom kvůli tomu, že jste mediálně známou osobností a někdo zkrátka neodvedl řádně svou práci tak, jak měl. Nyní už aspoň víte, jak důvěryhodné jsou všechny deníky v ČR a že možná není úplně nejlepší slepě věřit všemu, co se ve stejný den objeví na Novinkách, iHNed nebo na ČT. Zvláště u nás platí ono příslovečné – důvěřuj, ale prověřuj.

Pozn: V článku na Mediáři je také zmínka o tom, že první článek zpochybňující pravost vzkazu od Petelíka, se objevil už na Blisty.cz. Je to snad jediný článek, kde je odkaz na původní zdroj informací. V tomto článku je také zmíněn možný tvůrce onoho skandálního vzkazu…

Pozn. redakce: další podobný článek zpochybňující autenticitu postu, který vyšel ještě dříve.

Na závěr raději dodám ještě jednu větu, abych nebyl pranýřován za to, že dělám PR komunistům, jsem rudá bolševická svině, pitomý komouš atd.. Komouš nejsem. Rudou hvězdu na kabátu nenosím. Svině jsem – ale ne bolševická.

Stále ještě mladý a (snad i) krásný psavec píšící na svém blogu Krcmic.cz. Pracoval pro společnosti T-Mobile, SaveMax, Telefonica O2, Brunswick Estates, Accenture, euroAWK a Socialbakers. Založil portál Pravdu.cz. V současnosti vlastní tento web. A pracuje na tom, aby z Objevit.cz udělal další uznávaný a navštěvovaný portál.

Komentáře

 • Modrasance

  Neskromně si dovolím podotknout, že ještě před panem Zlatkovským jsem uveřejnil toto :) http://modra-sance.blogspot.cz/2012/10/facebookova-realita-nemcova-rada.html

  • Jelikož jste skromný člověk, má váš článek odkaz i přímo v článku:-)

   • Modrasance

    A safra, tak to je, když se neprozkoumává všechny odkazy v článku :)
    Klobouk dolů a skromný respekt 

 • proč nepodal ten člověk trestní oznámení na novináře?
  měl by veřejnou omluvu a reklamu na sebe i na KSČ

Nahoru