Jak si vyrobit doma ekologické vodní chlazení?

Také vás doma v létě ubíjí to ohromné vedro a žádný větrák zrovna není po ruce? Pak si zkuste poradit trochu svépomocí. Postačí vám k tomu plastový kýbl, malý větrák, trocha ledu, pár plastových trubek a led. A samozřejmě malý solární panel, který bude váš nový vynález pohánět. Návod na sestavení najdete ve videu výše.

Tento příspěvek sponzoruje společnost SORKE, spol. s r.o.

Společnost SORKE, spol. s r.o. se specializujíce na obor vzduchotechniky, rekuperace, teplovzdušného vytápění, větrání (v provozovnách, restauracích a nebo gastrozařízeních) a v neposlední řadě také pomáhá řešit otázky spojené s chlazením budov (u domů, podnikatelských provozoven nebo průmyslových hal). Jelikož v dnešní době se moderní stavby bez řízené ventilace, a vhodné cirkulace vzduchu, která dokáže zajistit v objektu komfortní teplotu a příjemnou vlhkost vzduchu, neobejdou.

Kompaktně uzavřené a dokonale utěsněné objekty  již totiž není možné ekonomicky vyvětrat pouze okny (nedochází k dostatečné cirkulaci vzduchu). Zároveň správně vyřešená instalací větrací jednotky dokáže účinně zamezit rosení oken a vzniku plísní. Navíc nemovitost s řízenou ventilací zvyšuje svoji hodnotu, stejně tak snižuje vlastníkům nemovitosti provozní náklady za energie.  Jelikož například moderní ventilátory dokáže efektivně udržovat vhodnou teplotu po čas celého dne a často mívá i nižší spotřebu, než klasické staré stolní větráky a nebo zastaralé klimatizační jednotky. Jelikož využívají rekuperace vzduchu – jde o jeden za způsobů snižování energetické náročnosti staveb. Více o tom, co to je rekuperace, se dočtete na stránkách společnosti SORKE.

Rozhodující je, kolik vzduchu je bytová klimatizace schopna obměnit. Nejvýhodnější z hlediska větrání je, aby výměna vzduchu objemově odpovídala doporučením hygieniků (30 m³ pro běžnou místnost, 50 m³ pro místnosti a objekty, kde je prováděna fyzická aktivita – výrobní haly apod.). Zároveň by mělo být větrací zařízení vybavené mimo jiné také filtrem, který bude zachycovat prakticky všechny nežádoucí částice obsažené ve vzduchu. Tím dochází k minimalizaci nečistot v klimatizované místnosti (hodí se opět zejména spíše do výrobních prostor a hal).

Tým redaktorů magazínu Objevit.cz se skládá z poměrně mladých lidí, kteří psaní článků a pohybování se ve světě IT pokládají za svůj koníček, věnují se mu a tudíž mu i rozumí.

Komentáře

Nahoru