BookFan: Fanděte knihám na největší sociální síti pro čtenáře v Evropě

BookFan: Fanděte knihám na největší sociální síti pro čtenáře v Evropě

Facebook, Twitter, Google Plus a další a další. Všechno jsou to jen sociální sítě pro všechny. Společně s vámi se na nich pohybují miliony dalších lidí s odlišnými zájmy, názory, přáteli a podobně. Jsou to sítě, jejichž brány jsou otevřeny všem. Může se na ně zaregistrovat každý a to z nich udělalo novodobý fenomén. Sdružují lidi po celém světě, nabízí jim jednodušší komunikaci a mimo to i zábavu. Ale není to trochu moc?

Sociální sítě by měly plnit ještě jednu úlohu – slučovat lidi se společnými zájmy. To sice možná nějakým způsobem na Facebooku a jemu podobných jde, ale stále to není ono. Problém řeší sítě, jež možná vůbec neznáte. Asi nejvíce se mluví o Last.fm pro všechny fanoušky hudby. K zahození není ani BookFan.eu, který zase slučuje všechny čtenáře…

BookFan je sociální síť, jíž vedou vlastně tři lidé – Michal Júhas, zakladatel projektu, Josef Nevoral, vývojář jednotlivých funkcí, a Věrka Kyselová, vedoucí administrativy a PR. Cílem sítě je spojování čtenářů v České a Slovenské republice. Svým uživatelům přináší různá knižní doporučení a zároveň sleduje dění ve světě literatury.

 
Úvodní strana sociální sítě věnované knihám…

Registrace a uživatelská nabídka

Pro vstup na BookFan je potřeba mít Facebook, ten si sám vybere potřebné informace a váš profil vlastně vyplní. Pokud Facebook nemáte, je možno se registrovat klasicky, tedy vlastním vyplněním jednotlivých políček nutných pro dokončení registrace. Vše zabere pár vteřin a je to zcela bezplatné.

Po registrace a aktivaci účtu máte před sebou zcela nový profil. Můžete si vyplnit osobní informace, mezi něž patří i oblíbení spisovatelé, knihy či fotografie vaší knihovny. Cílem BookFanu je vytvoření přátelského prostředí pro svoje uživatele a hlavně – co nejvíce knih. Uživatelé si tedy knihovnu mohou vytvořit přímo na síti. Vkládají si do ní již přečtené knihy, případně ty, co teprve čtou nebo se chystají přečíst.

 
Ukázka knihovny, fakt jsem si na ní dal záležet!

Samotná knihovna nabízí možnost hodnocení knih pomocí pěti hvězdiček, nechybí ale ani hodnocení skrze komentář, tedy vložené vlastního názoru na knihu. V knihovně jsou jednotlivé knihy řazeny podle žánru a uživatel je může vložit do dalších poliček (Mám ji doma, Právě čtu a další).

Komunita čtenářů a jednotlivé profily

Jak už bylo řečeno, BookFan je sociální síť. Není to tedy databáze knížek, které můžete komentovat a hodnotit. Účel celého projektu je zcela jiný. Má sdružovat čtenáře a ti se mohou navzájem sledovat. Pomocí tlačítka na způsob Twitteru lze sledovat statusy (ty jsou zase podobné těm na Facebooku) jiných lidí. Ve feedu (na zdi) se objevují nové statusy, komentáře ke knihám, doporučené diskuze a mnoho dalšího.

Jednotlivé profily uživatelů se skládají z už zmíněných informací, jako je oblíbený autor, kniha a podobně. Nechybí ani ta fotografie vlastní knihovny a profilový obrázek, který se buďto sám vloží z Facebooku nebo si jej uživatel nahraje z počítače.

V profilech se samozřejmě zobrazují i knihy. A to hodně knih. Jaké chcete přečíst, jaké zrovna čtete, jaké jste už dočetli, knihovna, vaše komentáře a tak dále.

 
Svůj profil jsem radši neukázal, hlava projektu ho má daleko lepší…

Kromě sítě i nákup, fórum a blog

Pokecem o knížkách to nekončí. BookFan má širokou základnu skvělých lidí a komunita je opravdu silná. Pořádají se srazy a na nich i různé soutěže. Kanál BookFanu mluví sám za sebe.

Uživatelé si však mohou knihy rovnou i kupovat. Jednoduchý obchod nabízí řadu titulů za přívětivé ceny od partnerských eshopů. Nechybí ani fórum s diskuzemi o knihách a literatuře celkově. Na blogu se zase uživatelé dočítají nejnovější informace ze zákulisí, případně nějaké další postřehy, soutěže a podobně.

BookFan je pro mě osobně skvělý nápad. Vznikl v roce 2010 a nabízí jednoduchý způsob, jak ostatním lidem sdělit svůj názor na knihu, získat informace o dalších knihách, recenze, spojit se s čtenáři a s lidmi se stejnými zájmy a mnoho dalšího.

V únoru 2010 ho coby studenta střední školy veřejnoprávní napadlo založit IT magazín. Našel si zajímavou doménu a začal budovat. Po roce mělo Objevit.cz denně stovky návštěvníků a stále jim předkládá více a více zajímavých článků z oblasti IT.

Komentáře

Nahoru